Na čo si dať pozor pri kúpe ojazdeného Mercedesu-Benz triedy C

V roku 1993 mal Mercedes-Benz nie bezvýznamnú úlohu nahradiť sériu 190 / W201, čo bol relatívne cenovo dostupný vstupný model, vďaka ktorému sa do značky dostali ľudia, ktorí boli pravdepodobne ambiciózni, ale nemuseli byť nevyhnutne zaplavení hotovosťou ako mnohí z tých, ktorí kupoval drahšie modely, ktorými bola značka známa. Staré modely 190 sú stále veľmi dobre premyslené a dobré príklady sú veľmi žiadané a môžu poskytnúť dobré peniaze, najmä varianty AMG.

Od roku 1993 existuje v rodine triedy C veľa rôznych karosérií, no niektoré nie sú také žiaduce ako iné. Sedany a kočiare boli v priebehu rokov piliermi rodiny a objavili sa aj veľmi pekné kupé a kabriolety. Musím však povedať; Nikdy som nebol a ani nebudem fanúšikom kupé z rokov 2001-2005 s hrboľatým chrbtom, ktorý z nich robil najneinšpiratívnejší dizajn kupé všetkých čias.

Trieda C je pravdepodobne pre Mercedes niečo ako prehnaná výkonnosť na dnešnom trhu, kde predaj sedanov do značnej miery umiera tvárou v tvár posadnutosti verejnosti všetkým, čo súvisí s SUV. Trieda C zostáva obľúbeným autom pre tých, ktorí chcú kvalitu, luxus a prestížnu značku bez toho, aby museli rozbíjať peniaze na zaplatenie. Ojazdené modely sa tešia snáď ešte väčšej obľube, pretože nestarnú až tak hrozne a umožňujú aj spotrebiteľom, ktorí dbajú na rozpočet, prvýkrát sadnúť za volant vlastného Mercedesu-Benz.

Prvá generácia (W202) Mercedes-Benz triedy C (1993-2000)

V roku 1993 Mercedes uviedol na trh prvú generáciu svojho nového kompaktného výkonného vozidla triedy C po dizajnovom procese, ktorý sa začal v roku 1987. Ak poznáte rad 190 / W201, ktorý nahradila trieda C, pravdepodobne budete všimnite si, že trieda C nebola práve drastickým odklonom od 190, čo sa týka toho, ako vyzerala. Trieda C W202 mala stále výrazne sviežejší a modernejší dizajn a stále je to auto, ktoré ani dnes nevyzerá ako 30-ročný dizajn.

S niekoľkými centimetrami navyše na dĺžku nad 190 a luxusnejšími interiérmi bola trieda C prvej generácie stále poháňaná radovými štyrmi motormi, ktoré boli charakteristickými znakmi jej predchodcu. W202 mal svoj globálny debut v roku 1993 s 1,8-litrovým radovým štvorvalcom s výkonom 120 koní ako základným motorom a tieto modely boli označené ako C180. Obľúbené boli aj 2,0-litrové C200 a 2,2-litrové C220 a existovali aj výkonnejšie 2,3-litrové a 2,6-litrové varianty V-6. Niektoré modely C230 dostali aj kompresor, ktorý ľahko spoznáte, pretože boli označené ako C230 Compressor.

K dispozícii bola aj verzia hatchback triedy C, ktorá však z nejakého dôvodu nebola v tom čase ponúkaná na predaj v Severnej Amerike. V skutočnosti bola trieda C ponúkaná na predaj v Severnej Amerike len vo forme kombi na veľmi krátke obdobie. Nová trieda C si rýchlo získala závideniahodnú povesť pre svoju kvalitu a spoľahlivosť a svojmu úhlavnému rivalovi, BMW radu 3, dala od prvého dňa poriadne zabrať.

Druhá generácia (W203) Mercedes-Benz triedy C (2000-2007)

V roku 2003 sme dostali druhú generáciu W203 verzie triedy C, ale tieto prepracované modely zostali v podstate s rovnakými motormi, aké používala predchádzajúca generácia. Bohužiaľ, práve tu bolo trochu ťažšie identifikovať, čo sa skrýva pod kapotou triedy C, pretože Mercedes sa rozhodol, že číselné označenia už nebudú odrážať zdvihový objem motora. Ak zvažujete kúpu W203 C200, mýlili by ste sa, keby ste pod kapotou očakávali 2,0-litrový motor, keďže v skutočnosti to bude 1,8-ka. Rovnako tak C240 ​​je poháňaný 2,6-litrovým motorom a nie 2,4-litrovou jednotkou, ako by ste od značky očakávali.

Pre mňa dizajn W203 nie je taký nadčasový ako W202 a ak by som si kupoval klasickú triedu C, hľadal by som W202 v dobrom stave. V rodine W203 sa dajú nájsť tri karosárske štýly, a to sedan, kombi a ten s liftbackom/kupé, ktoré som už neobdivoval.
Ak sa vám tento dizajn triedy C obzvlášť nepáči, preskočil by som ho a našiel by som si nejaké peniaze navyše na kúpu modelu tretej generácie, ak v rámci svojho rozpočtu nájdete slušný.

Tretia generácia (W204) Mercedes-Benz triedy C (2007-2015)

Ak bol model W203 dizajnom, za ktorým sa história nemusí obzerať so žiadnou zvláštnou záľubou, tretia generácia W204 bola návratom k tvaru triedy C a dokonca aj prvé príklady vyzerajú dodnes. Môžete si všimnúť veľa rozdielov s modelmi z roku 2012, keď W204 dostal facelift. Modely 2012 a novšie dostali nové zadné svetlá LED, prepracované usporiadanie palubnej dosky a prístrojového panela, ale je to prepracovaný predný panel a svetlomety, vďaka ktorým vynikajú modely s faceliftom.

Hoci bol W204 v roku 2014 nahradený novým W205, W204 sa do modelu 2015 naďalej vyrábal len vo forme kupé triedy C.

Štvrtá generácia (W205) Mercedes-Benz triedy C (2014 – doteraz)

Štvrtá generácia triedy C tedam stále aktuálny je ďalší model, kde ide o niečo ako hru s dvoma polovicami. Modely štvrtej generácie W205 sa začali predávať ako model 2015 v Amerike a bolo to prvé auto, ktoré využívalo úplne novú platformu Modular Rear Architecture (MRA), ktorá je teraz zdieľaná s väčšou a drahšou triedou E a triedou S. modelov. Okrem nového modernejšieho dizajnu je W205 tiež výrazne ľahší vďaka rozsiahlemu použitiu hliníka a vysokopevnostnej ocele.

Mercedes skutočne vyťažil maximum z tejto najnovšej verzie triedy C, pretože ju môžete nájsť v sedane, kombi, kupé a kabrioletu a so širokou škálou rôznych motorov na trhoch po celom svete.

V roku 2018 dostal W205 citeľný facelift a novšie modely sa dajú celkom ľahko odlíšiť od predchádzajúcich verzií štvrtej generácie triedy C a pre nový vzhľad boli aj nové motory.

Piata generácia (W206) Mercedes-Benz triedy C (2022?)

Úplne nová, piata generácia triedy C W206 je blízko horizontu a súčasné názory naznačujú, že príde v polovici roku 2021 ako model 2022. Fotografií skromne maskovaných testovacích drobcov je po celom internete množstvo a vyzerá to tak, že ďalšia trieda C bude vyzerať ešte viac ako zmenšená verzia najnovšej triedy S.

V dôsledku oneskorení Covid-19 ovplyvňujúcich celosvetovú produkciu nie je možné presne povedať, kedy tento dôležitý nový model pre Mercedes-Benz konečne dorazí.

Koľko by ste mali zaplatiť za ojazdený Mercedes-Benz triedy C?

Ak nejdete o úplný šmejd, minimum, ktoré môžete očakávať, že zaplatíte za Mercedes-Benz triedy C v Amerike, je pravdepodobne okolo 2 300 dolárov za niečo ako sedan C 280 z roku 1997 s najazdenými pár stovkami tisíc kilometrov alebo viac. počítadlo kilometrov. Možno by ste mohli zaplatiť o niečo menej za niečo novšie, ale to by bolo za jeden z tých skorých modelov kupé asi 2 000 dolárov za C 230 Coupe z roku 2003.

AMG C63S

Ak chcete vedieť, ktoré auto pred niekoľkými rokmi inšpirovalo Cadillac, aby prišiel s fantasticky nepotrebným CTS-V, nehľadajte ďalej, než sú modely AMG Mercedes-Benz triedy C. V priebehu rokov vznikli v triede C verzie C 32, C 36, C 43, C 55 a C 63 AMG a sú to naozaj veľmi špeciálne autá.

Môžete zaplatiť len 10 000 dolárov za niečo ako 2002 C 32 AMG s viac ako sto tisíc míľami na hodinkách, ale za W202 v dobrom stave môžete zaplatiť ešte viac. Bez toho, aby som príliš prekračoval cenu, povedal by som, že dobrou kúpou by bolo niečo ako sedan C 63 AMG z roku 2009, ktorý si pravdepodobne môžete kúpiť za približne 21 500 dolárov s podpriemernými kilometrami.

Čo je špeciálne na triede C?

Mercedes-Benz triedy C je pravdepodobne v triede, kde má len súpera podobnej veľkosti, a tým súperom je BMW radu 3. Áno, existuje množstvo ďalších kompaktných luxusných sedanov, ktoré si môžete kúpiť od značiek Audi, Lexus, Cadillac a ďalších, ale žiadny z nich nemá úplne rovnakú úroveň a príťažlivosť ako značky Mercedes alebo BMW.

Samozrejme, za ojazdenú triedu C môžete zaplatiť majland, ale toto nie sú modely, na ktoré väčšina ľudí myslí, keď sa povie tieto vynikajúce kompaktné luxusné autá. Pre strašne veľa kupujúcich áut na celom svete predstavuje ojazdená trieda C spôsob, ako získať luxusné auto s ešte prestížnejšou značkou na kapote, ktorá im bude dobre slúžiť dlhé roky, no za veľmi atraktívnu cena.

Ojazdený Mercedes-Benz C 300 4MATIC Sedan z roku 2009 so 42 000 míľami na počítadle kilometrov môžete dostať za menej ako 10 000 dolárov, čo je to isté, čo by ste zaplatili za Chevrolet Malibu LT z roku 2012 s rovnakými míľami. Ktorú by ste mali radšej a ktorá bude silná aj o ďalších 10 rokov?

Známe problémy triedy C, na ktoré si treba dať pozor

Hrdza – Hoci to nie je problém s neskoršími modelmi, prvé príklady hrdze trpia na niekoľkých bežných miestach. Za evidenčným číslom je oblasť, kde sa pravdepodobne uchytí hrdza, no treba sa pozrieť aj pod podbehy kolies, do blízkosti nárazníkov, predných blatníkov a na zadné štvrťkové panely. V spodnej časti dverí je ďalšia oblasť, kde sa môže vyskytovať hrdza, ale zriedka je to lacná oprava Mercedesu, kdekoľvek ho nájdete.

Držiaky motora – Aby sa znížilo riziko prenosu vibrácií motora do kabíny auta, Mercedes plní svoje držiaky motora olejom. Pri približne 100 000 míľach sa tieto olejom naplnené držiaky motora často začnú lámať a vytekať olej. Keď sa tak stane, začnete si všímať nadmerné vibrácie cez sedadlo a volant a riešením je výmena uchytenia motora. Dobrou správou je, že náhradné držiaky môžu byť relatívne lacné na nákup online, ale zlé správy budú trvať štyri až šesť hodín, kým garáž odstráni staré a zmontuje nové.

Komponenty odpruženia a riadenia – Aj keď je trieda C prestížne auto, komponenty ako guľové čapy, kyvné ramená a puzdrá ramena riadenia majú nežiaducu tendenciu opotrebovať sa oveľa rýchlejšie, než by ste pravdepodobne čakali.r kopať. Špecialisti Mercedes-Benz mi povedali, že ak vezmete Mercedes-Benz ako triedu C na štátnu kontrolu, ak má najazdených 100 000 míľ a viac, je veľká šanca, že zlyhá kvôli problémom s odpružením.

Zdvíhače okien – Elektrické okná sú v dnešnej dobe niečo, čo považujeme za samozrejmosť, no ak sa nad nimi na chvíľu zamyslíte, nie je prekvapujúce, že s pribúdajúcimi rokmi sú náchylné na zlyhanie. Toto nie je chyba, ktorá je špecifická pre triedu C alebo dokonca Mercedes-Benz ako celok, ale trieda C je dosť náchylná na chybné ovládače okien a to je niečo, čo musíte mať na pamäti pred kúpou ojazdeného C- Trieda. Výmena regulátora okien môže byť práca, ktorú zvládnete sami, ak máte trpezlivosť, ale nezávislý špecialista si za túto prácu bude účtovať od 350 do 500 USD a predajca Mercedes vám bude účtovať ešte viac.

Aktívne jazdné senzory – Ide o jednu z inovatívnych funkcií Mercedesu, ktorá pomáha odlíšiť triedu C od jej konkurentov a umožňuje vám vyťažiť maximum z každej jednej najazdenej míle. Je však známe, že tieto aktívne jazdné senzory na Triede C občas zlyhávajú a hlavným príznakom, na ktorý si treba dávať pozor, sú silné vibrácie, ktoré môžu spôsobiť, že vaše vozidlo bude počas jazdy nestabilné. Ak pri testovacej jazde pocítite tento typ vibrácií a ukáže sa, že ide o aktívne jazdné senzory, je potrebné ich vymeniť, aby sa problém vyriešil.

Porucha motora – Hoci sa väčšina motorov používaných v triede C z väčšej časti ukázala ako mimoriadne odolná a spoľahlivá, ak sa pozeráte na triedu C vyrobenú v rokoch 2000 až 2009, musíte venovať zvýšenú pozornosť motor. Poruchy motora v týchto modeloch sa zvyčajne vyskytujú v dôsledku chybných elektrických spojení v systéme motora. Tieto neúspešné spojenia môžu viesť k tomu, že snímače kľukového hriadeľa nebudú fungovať, čo potom vedie k poruche motora a potom sa rýchlo nikam nedostanete. Ako sa dalo očakávať, s triedou C to môže byť dosť drahá oprava, pretože motor musí byť úplne resetovaný a elektronika opravená.

Brzdy (2010) – V prípade Triedy C nie je žiadnym spôsobom pokračujúca téma zlyhania bŕzd, ale pri modeli 2010 sa vyskytol osobitný problém. Problém vznikol ako dôsledok výrobnej chyby, pri ktorej boli namontované nesprávne disky na veľkej časti modelov triedy C vyrobených v roku 2010. Preto ak máte záujem o jazdený Mercedes triedy C 2010, je dobré uistite sa, že v servisnej histórii sú nejaké záznamy o nových diskoch, ktoré sa v určitom bode montujú. V opačnom prípade musíte do svojho rozpočtu zahrnúť náklady na ich výmenu.

Súperi triedy C

Mám pokušenie povedať, že Trieda C nemá žiadneho vážneho súpera okrem BMW radu 3, ale to, samozrejme, nie je úplne pravda. Zatiaľ čo rad 3 je nepochybne najväčším súperom Mercedesu, existujú aj iné modely, o ktorých by ste mohli uvažovať a ktoré spadajú do rovnakej triedy kompaktných luxusných áut.
Zjavnými ďalšími nemeckými konkurentmi sú Audi A4 a Audi A5, ale možno budete chcieť zvážiť aj Jaguar XE, Cadillac ATS, Infiniti Q50 a Lexus IS.

Kupujete ojazdený Mercedes-Benz triedy C?

Vystrčil by som vám krk dosť ďaleko na to, aby som povedal, že ak hľadáte kvalitný, luxusný a prestížny štvordverový sedan za veľmi rozumný peniaz, potom naozaj neprichádza do úvahy iné auto. Trieda C má len niečo, čomu sa nevyrovná ani BMW radu 3.

Modely prvej generácie triedy C v dobrom stave nie sú len dobrým autom na svoj vek a za to, ako málo sa dá kúpiť, bude pravdepodobne časom stúpať na hodnote, kým sa na ne budete pozerať. Na tej trojcípej hviezde na kapote je niečo, čo u iných značiek jednoducho nedostanete – dokonca ani od BMW.

Ako každé auto, ktoré existuje tak dlho, existujú dobré a zlé. Trik je urobiť si domácu úlohu čítaním článkov, ako je tento, a pokúsiť sa nájsť príklad, ktorý vyhovuje vám a vášmu rozpočtu.

Modely štvrtej generácie pravdepodobne oslovia iné publikum ako príklady druhej a tretej generácie. Ak ste vždy snívali o vlastníctve a jazde v Mercedese, ale nemôžete si dovoliť nový alebo dokonca neskorší model ojazdenej triedy C, prvá, druhá alebo tretia generácia triedy C je tou správnou cestou. Ak chcete minúť 10 000 až 15 000 dolárov na vysokokvalitný ojazdený sedan, musíte ísť ďaleko, aby ste našli lepšie auto, na ktoré by ste mohli minúť peniaze, než je Mercedes-Benz triedy C.

Leave a Comment