Čo treba zvážiť pri kúpe ojazdeného Hyundai Tucson

Hyundai Tucson je kompaktný crossover SUV, ktorý sa vyrába už od roku 2004 a teraz je vo svojej štvrtej generácii, no je to oveľa viac. Tucson je tiež žiarivou ilustráciou toho, ako ďaleko sa juhokórejská automobilka dostala za posledné desaťročie. Hyundai sa z výrobcu lacných a šťastných áut za nízke nájomné stal jedným z najrešpektovanejších výrobcov na globálnom automobilovom trhu s radom štýlových, schopných a vysokokvalitných modelov vo svojom portfóliu. všetky predstavujú vynikajúcu hodnotu za peniaze.

Ak hľadáte ojazdený kompaktný crossover, tu je niekoľko vecí, ktoré potrebujete vedieť a na čo si dať pozor pri zvažovaní kúpy ojazdeného Hyundai Tucson.

Ak chcete získať ojazdený Hyundai Tucson a ďalšie ojazdené vozidlá za čo najnižšiu cenu, cestou sú aukcie úradov a polície. Potrebujete vedieť, čo chcete kúpiť v aukcii, ale táto príručka je skvelým miestom na nájdenie ojazdených vozidiel za neuveriteľné ceny.

Príbeh Hyundai Tucson

Tucson je päťdverový kompaktný crossover SUV, ktorý sa začal vyrábať v roku 2004 ako modelový rok 2005. K dnešnému dňu existujú štyri generácie Tucsonu a je ľahko najpredávanejším SUV v súčasnom globálnom portfóliu Hyundai. Od uvedenia na trh v roku 2004 sa po celom svete predalo viac ako sedem miliónov kusov, a preto je tento model pre juhokórejskú značku taký zásadný.

Hoci sa predné panely výrazne líšia, Hyundai Tucson a Kia Sportage sú takmer rovnaké vozidlo. Hyundai vlastní približne tretinu automobilky Kia, takže je len logické, že zdieľajú platformy a komponenty, aby udržali nízke náklady na vývoj a výrobu.

Hyundai Tucson z roku 2005

Úzky vzťah medzi Hyundai Tucson a Kia Sportage siaha až k prvej generácii Tucsonu. Prvá generácia modelu bola uvedená na trh v roku 2004 a zdieľala platformu s Hyundai Elantra a druhou generáciou Kia Sportage.

Hoci štylizácia prvej generácie Tucsonu dnes vyzerá mimoriadne zastaralo, stále išlo o pomerne dobre vybavené kompaktné crossovery s mimoriadne dobrou hodnotou za peniaze. Kvalita zrejme nezodpovedala vtedajším štandardom európskych a japonských rivalov, no Hyundai bol vždy lacnejší a preto oslovoval tých s napätým rozpočtom.

Pod kapotou si môžete vybrať medzi štandardným 2,0-litrovým radovým štvorvalcom, ktorý produkuje 140 koní a 136 lb.ft. krútiaci moment, alebo 2,7-litrový V-6 s výkonom 173 koní a 178 lb.ft. krútiaceho momentu. Štvorvalcový motor bol spárovaný s päťstupňovou manuálnou prevodovkou, zatiaľ čo motor V-6 prišiel so štandardnou štvorstupňovou automatickou prevodovkou. Všetky verzie mali štandardný pohon predných kolies s voliteľným pohonom všetkých štyroch kolies.

V dnešnej dobe by ste mali byť schopní kúpiť slušný Tucson prvej generácie za veľmi málo, aby mohli vyrábať dobré prvé vozidlá pre mladých nových vodičov, ktorí hľadajú svoju prvú jazdu. Ak chcete presne vedieť, ktoré úrovne výbavy sa dodávajú s akými funkciami, tu sú brožúry, ktoré si môžete zadarmo stiahnuť pre model prvej generácie Tucson z rokov 2005, 2008 a 2009:

Ak uvažujete o kúpe ojazdeného Tucsonu a nepracujete s extrémne nízkym rozpočtom, pravdepodobne by ste mali začať hľadať model druhej generácie. Na niektorých trhoch po celom svete sa tento model nazýval Hyundai ix35, ale tu v Amerike a v niekoľkých ďalších regiónoch sa naďalej predával pod názvom Tucson. Začal sa vyrábať v roku 2009 a začal sa predávať ako model 2010 a zostal až do modelu 2015.

Druhá generácia Tucsonu z roku 2010 bola k dispozícii iba v úrovniach výbavy GLS a Limited a obe boli poháňané rovnakým 2,4-litrovým štvorvalcovým motorom s výkonom 176 koní a 168 lb.ft. krútiaceho momentu. Modely GLS sa dodávali so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ale Limited bol namiesto toho modernizovaný na šesťstupňovú automatickú.

Mnoho modelov GLS v sériách bude mať automatickú prevodovku, pretože to bola možnosť pre základný model, ktorý si väčšina predajcov objednala. Jednou z dobrých vecí o druhej generácii kupujúcich z druhej ruky je, že sa netreba obávať žiadneho výrazného faceliftu. Ak nájdete model 2010 s nízkym počtom najazdených kilometrov v dobrom stave, môže ľahko prejsť ako model 2015.

Ak chcete presne vedieť, ktoré úrovne výbavy sa dodávajú s akými funkciami, tu sú brožúry, ktoré si môžete zadarmo stiahnuť pre každý model druhej generácie:

Keď bola 3. marca 2015 na autosalóne v Ženeve odhalená úplne nová tretia generácia Tucsonu, znamenalo to pre značku a tento model obzvlášť začiatok väčších vecí. Vonkajší štýl bol na tú dobu prelomový a vyzeral tak sviežo ako v deň, keď bol uvedený na trh, až po relatívne ľahké osvieženie pre model 2019.

Túto verziu Tucsonu poháňal štandardný 2,0-litrový štvorvalcový motor s výkonom 164 koní a 151 koní. lb.ft. krútiaci moment spojený so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Ak chcete trochu viac sily a výkonu, môžete mať aj druhú generáciu Tucsonu s 1,6-litrovou turbo-štvorkou, ktorá vyvinie výkon 175 koní a 195 lb.ft. krútiaceho momentu cez sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku. Ako obvykle, oba motory boli dostupné so štandardným pohonom predných kolies alebo dostupným formátom s pohonom všetkých štyroch kolies.

Hoci aktualizácia z roku 2019 bola z hľadiska estetiky skromná, v dostupných pohonných jednotkách došlo k významným zmenám. Základný 2,0-litrový motor zostal zachovaný, ale 1,6-litrový turbo-štvorák bol uvoľnený v prospech 2,4-litrového atmosférického štvorvalca, ktorý produkoval 181 koní a 175 lb.ft. krútiaceho momentu. Pohon predných kolies bol štandardom s AWD dostupným v celom rade, ale každá verzia obnoveného Tucsonu používala šesťstupňovú automatickú prevodovku, keď bola uvoľnená sedemstupňová DCT.

Skorá tretia generácia Hyundai Tucson môže byť dobrým nákupom z druhej ruky, pretože ich je k dispozícii veľa, a to znamená, že sa tam dajú robiť výhodné ponuky. Mať faceliftovaný model takmer akéhokoľvek vozidla je vždy fajn, no nebudete mať pocit, že jazdíte na niečom datovanom treťou generáciou Tucsonu pred faceliftom.

Ak chcete presne vedieť, ktoré úrovne výbavy sa dodávajú s akými funkciami, tu sú brožúry, ktoré si môžete zadarmo stiahnuť pre každý model tretej generácie:

Tu sa veci začínajú trochu komplikovať pre tých z nás, ktorí sú posadnutí rôznymi ročnými modelmi vozidiel, na ktoré sa pozeráme. Hoci existuje model Hyundai Tucson na rok 2021, ktorý je pokračovaním tretej generácie, začiatkom roku 2021 sa predáva model na rok 2022, ktorý je prvou verziou úplne novej štvrtej generácie Hyundai Tucson.

Čo je špeciálne na Hyundai Tucson?

Na Hyundai Tucson nie je nič pozoruhodné ani zvláštne; je to len vozidlo, ktoré je mimoriadne dobré v tom, čím by malo byť, a ktoré sa nesnaží byť niečím, čím nie je. Tretia generácia je miestom, kde sa Tucson skutočne rozbehol vo veľkom štýle, a to vďaka svojej lákavej kombinácii štýlu, kvality a obrovskej hodnoty za peniaze. Hoci ani tretia generácia nemusí byť úplne najlepšia vo svojej triede v špecifických oblastiach, ako je vnútorný priestor, komfort, výkon alebo spotreba paliva, celkový balík a to, čo za svoje peniaze dostanete, ju len ťažko prekonajú.

Potenciálne problémy Hyundai Tucson, na ktoré si treba dať pozor

Porucha motora – Jediným problémom, na ktorý si pri ojazdenom Hyundai Tucson musíte naozaj dávať pozor, je porucha motora, takže to nie je nič prehliadnuteľné. Tento problém sa týka prvej generácie Tucsonu, ale pokračoval aj v druhej generácii. Našťastie, hoci výmenný motor bol často jedinou opravou, zvyčajne bol servisovaný v rámci záruky.

Problém sa zvyčajne vyskytuje okolo 95 000 míľ a model s najhorším rokom pre tieto problémy bol v roku 2012. Ak sa pozriete na ojazdený Tucson vo veku približne 95 000 míľ a neexistuje žiadny dôkaz, že motor bol vymenený v prevádzke História, odborná prehliadka vozidla môže byť rozumnou investíciou predtým, ako necháte svoje peniaze.

Problémy s prevodovkou – Asi je fér povedať, že sedemstupňová dvojspojková prevodovka, ktorá sa nachádza v niektorých modeloch Tucson tretej generácie, nebola najlepšou hodinou Hyundai. Stretnete sa s mnohými Tucsonmi z rokov 2016, 2017 a 2018 s DCT, ale problémom nemusí byť samotný prevod. Skutočný problém spočíva v aplikačnej logike, ktorá dokáže zastaviť pohyb vozidla pri viacnásobnom stlačení plynového pedálu. V roku 2016 však spoločnosť Hyundai odvolala službu, aby mohol byť softvér preprogramovaný, takže pokiaľ servisná história ukazuje, že táto aktualizácia bola implementovaná, malo by to ísť dobre.

Mám bohaté skúsenosti so sedemstupňovou DCT v Kia Sportage 2016 a musím povedať, že nie je taká zábava používať ako bežný automat. Ak máte na výber medzi ojazdeným Tucsonom tretej generácie s DCT a podobným s automatom, volil by som automat.

Drží si Tucson svoju hodnotu?

Hyundai Tucson si drží svoju hodnotu celkom dobre na model pre masový trh, ktorý je taký bežný, ako je, a to pravdepodobne preto, že predstavuje takú vynikajúcu hodnotu za peniaze ako úplne nový nákup. Podľa caredge.com si trojročný Tucson ponecháva takmer 68 % svojej novej ceny, pričom hodnota päťročného modelu je približne polovica toho, čo stál nový.

Má Hyundai Tucson dobrú záruku?

Hyundai spolu s Kia ponúka to, čo väčšina ľudí považuje za najlepšiu záruku na nové auto v Amerike. Nový To znamená, že si môžete kúpiť tri roky starý Tucson s najazdenými 40 000 míľami a stále máte 2 roky alebo 20 000 míľ plnej záruky výrobcu.

Konkurenti Hyundai Tucson

Hyundai Tucson čelí obrovskej konkurencii v segmente kompaktných crossoverov SUV, no je lepší ako väčšina a aspoň sa drží zvyšku. The Dvaja hlavní rivali, ktorí by mohli argumentovať, že sú potenciálne lepší ako Tucson, sú Toyota RAV4 a Honda CR-V, hoci obe sú drahšie ako Hyundai.

Medzi ďalších konkurentov, ktorí je potrebné zvážiť, patria Ford Escape, Nissan Rogue, Acura RDX, Subaru Forester, Mazda CX-5, Volkswagen Tiguan a Chevrolet Equinox. Najbližším súperom Hyundaiu Tucson je však nevyhnutne príbuzná Kia Sportage. Pokiaľ ide o výber medzi týmito dvoma stajňovými kolegami, ide v podstate o to, ktorý z nich sa vám páči najviac.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *