Čo treba zvážiť pri kúpe ojazdenej Mazdy CX-5

CX-5 je päťmiestny kompaktný crossover SUV, ktorý sa začal vyrábať v roku 2012 ako model z roku 2013. Išlo o prvé vozidlo v ponuke japonskej automobilky, ktoré využilo novú filozofiu spoločnosti Kodo Soul of Motion Design Philosophy, kde sa dizajnéri vyhýbajú zložitým krivkám a namiesto toho používajú jednotlivé plynulé línie na vytvorenie skutočne dynamického vzhľadu. Bol to zároveň prvý model po tom, čo sa Mazda vymanila z okov vlastníctva Fordu, a zrejme je fér povedať, že odvtedy sa značka už nikdy neobzrela.

Hoci zdieľa platformu s Mazdou3 a Mazdou6, CX-5 bol zároveň prvým modelom Mazdy s kompletným doplnkom technológie SkyActiv automobilky. Technológie SkyActiv využívajú tuhú a ľahkú platformu v kombinácii s motormi a prevodovkami so špecifickým cieľom znížiť emisie výfukových plynov a spotrebu paliva.

Prvá generácia CX-5 bola veľmi atraktívnym vozidlom, ktoré sa celkom dobre predávalo, ale filozofia dizajnu Kodo urobila veľký krok vpred s druhou generáciou, ktorá sa prvýkrát objavila pre model 2017. Ak dnes existuje krajší a štýlovejší kompaktný crossover ako druhá generácia CX-5, bolo by dobré vedieť, čo to je, a to vrátane tých od luxusných výrobcov ako BMW, Audi, Lexus a Mercedes.

Mazda CX-5 z roku 2013

Keď sa CX-5 v roku 2012 začal predávať ako model z roku 2013, jeho prvou úlohou bolo nahradiť Tribute aj CX-7 v americkom portfóliu Mazdy. Okrem pôsobivého vonkajšieho dizajnu bola CX-5 chválená aj za vynikajúcu ovládateľnosť, dobrý priestor na zadných sedadlách, ľahkú dostupnosť a pôsobivú štandardnú výbavu. Niektoré z vecí, ktoré ľudia kritizovali na modeloch prvej generácie, boli relatívny nedostatok výkonu, hlučnosť pri prudkej akcelerácii a nedostatok výhľadu dozadu v dôsledku športového štýlu.

Hoci sa všeobecne zhodlo, že CX-5 by bola lepšia, keby bola o niečo výkonnejšia, už od prvého dňa jasne argumentovala, že ponúka najlepšiu jazdu zo všetkých vozidiel vo svojom segmente. Motor, ktorý poháňa prvú generáciu CX-5, je 2,0-litrový štvorvalcový motor, ktorý produkuje skromných 155 koní a 150 lb.ft. krútiaci moment, ktorý sa posiela na predné alebo všetky štyri kolesá buď prostredníctvom šesťstupňovej manuálnej alebo šesťstupňovej automatickej prevodovky.

Aj keď prvá generácia CX-5 jazdí a ovláda sa senzačne, manuálnym verziám trvá zrýchľovanie z 0 na 60 míľ/h celkom 8,8 sekundy a automat je na tom ešte horšie, keďže na 60-tku trvá z miesta štartu 9,3 sekundy. Veci sa zlepšili o rok neskôr, keď model 2014 uviedol na trh výkonnejší 2,5-litrový motor s výkonom 184 koní a 185 lb.ft. krútiaci moment vo verziách Touring a Grand Touring modelu CX-5.

Nový motor bol k dispozícii iba so šesťstupňovou automatickou prevodovkou a ak chcete CX-5 s pohonom všetkých štyroch kolies, musíte mať aj túto prevodovku. Úplné informácie o tom, aké presne úrovne výbavy a funkcie sú dostupné pre každý modelový rok prvej generácie Mazdy CX-5, nájdete tu brožúry s úplnými podrobnosťami pre každý modelový rok, ktoré si môžete bezplatne stiahnuť:

Niektorí ľudia budú namietať, že CX-5 sa pri nástupe do druhej generácie príliš nezmenila, ale to by som spochybnil. Hoci veľká časť substrátu preneseného z prvej generácie a veľká časť plechu zostala rovnaká, úpravy exteriéru a interiéru urobili celý rozdiel, vďaka čomu sa CX-5 stala vynikajúcou voľbou. vo svojom segmente.

Nová predná maska ​​a šikmé svetlomety dodali novej CX-5 skutočne prelomový vzhľad, ktorý dnes vyzerá rovnako dobre ako pri uvedení na trh. Interiér bol vylepšený na úroveň, ktorá dáva niektorým luxusným modelom zabrať, a vylepšenia boli vykonané v oddelení motora, aby zodpovedali kritike vnímaného nedostatku energie.

Štandardnou elektrárňou bol teraz 2,5-litrový radový štvorvalec s výkonom 187 koní a 185 lb.ft. krútiaceho momentu, ale Mazda trvala na tom, že teraz bol prerobený tak, aby lepšie reagoval. Hoci nie je k dispozícii hneď od začiatku modelového roku 2017, o niekoľko mesiacov neskôr nasledoval 2,2-litrový turbodiesel pre tých, ktorí majú radi takéto veci. Automatická prevodovka sa stala štandardom v celom rade, pretože manuálna prevodovka bola úplne uvoľnená z amerického sortimentu.

Pre model 2018 pridali inžinieri Mazdy k 2,5-litrovému radovému štvorkolovému motoru funkciu aktívneho objemu valcov. Hoci to nemalo žiadny vplyv na spôsob jazdy CX-5, znížilo spotrebu paliva v situáciách s miernym zaťažením, napríklad pri rozjazde alebo jazde. Ak chcete použitú druhú generáciu CX-5 s trochu vyšším výkonom a výkonom, musíte si vybrať model 2019 alebo novší. Toto je totiž modelový rok, kedy do ponuky motorov pribudol 2,5-litrový turbo-štvorák, ktorý vodičom ponúka výkon 227 koní a 310 lb.ft. krútiaci moment na hranie.

Pre kompletné info Informácie o tom, aké úrovne výbavy a funkcie sú k dispozícii pre každý rok modelu Mazda CX-5 druhej generácie, tu sú brožúry s úplnými podrobnosťami pre každý modelový rok, ktoré si môžete zadarmo stiahnuť.

Potenciálne problémy, na ktoré si treba dať pozor pri jazdenej Mazde CX-5

Pri použitej prvej generácii Mazdy CX-5 je potrebné dávať pozor na množstvo nepredvídateľných vecí, ale nie je to nič potenciálne katastrofické, kvôli čomu by ste mali pred jednou utiecť.

Chybná prevodovka – Ak zvukový systém zostane v modeli ACC aj po vypnutí CX-5, môže to byť spôsobené chybnou prevodovkou. Hoci problém možno vyriešiť výmenou medzi 280 a 530 USD, je tiež možné, že problém možno vyriešiť jednoduchou výmenou spínača, ktorý sa nachádza vo vnútri prevodovky.

Zapaľovacia cievka – Ak testujete CX-5 a zaznamenáte poruchu motora a/alebo nedostatok výkonu a kontrolka motora naďalej svieti alebo bliká, pravdepodobne ide o zlomenú zapaľovaciu cievku. Bol tu servisný bulletin od spoločnosti Mazda, ktorý odporúčal výmenu zapaľovacej cievky, ale ak na použitom modeli nebol servisovaný hlavný predajca, mohli ste to prehliadnuť. S výnimkou diagnostiky by sa náklady na výmenu zapaľovacej cievky mali pohybovať medzi 190 a 250 $.

Porucha snímača hmotnosti vzduchu – Ak svieti kontrolka motora a CX-5 sa ťažko štartuje, môže ísť o poruchu snímača hmotnosti vzduchu. Dobrou správou je, že náhradný snímač je rýchle a lacné riešenie.

Svetlo LED pre denné svietenie – Aj keď LED DRL nefunguje v jednom zo svetlometov Mazdy, nemusí to znieť ako porucha, ktorá vás v noci udrží v bdelom stave, ak vidíte tento problém na použitom CX-5, o kúpu ktorého máte záujem, môžete chcete prehodnotiť alebo trvať na tom, aby bol problém vyriešený pred kúpou. Bohužiaľ to nie je také jednoduché ako výmena žiarovky a výmena celej jednotky svetlometu bude v skutočnosti stáť asi tisíc dolárov.

Nemožno uniknúť tomu, že modely CX-5 prvej generácie trpia väčšími mechanickými a inými problémami ako modely druhej generácie. Zatiaľ čo niektoré môžu byť spôsobené tým, že modely prvej generácie sú staršie a majú viac opotrebovania, je tiež pravdou, že Mazda urobila s druhou generáciou CX-5 výrazné vylepšenia. Celkovo je však CX-5 solídne a spoľahlivé auto, ktoré je z hľadiska odolnosti a spoľahlivosti rovnako dobré alebo lepšie než čokoľvek iné vo svojej triede.

Súperi Mazda CX-5

Existuje veľa modelov, ktoré môžu tvrdiť, že sú konkurenciou s Mazdou CX-5, ale nie príliš veľa z nich je tak dobrý všestranný balík ako Mazda. Honda CR-V a Toyota RAV4 môžu byť najbližšími konkurentmi CX-5, ale musíte byť oddaným fanúšikom Hondy alebo Toyoty, aby ste mohli tvrdiť, že ktorýkoľvek z nich je takmer taký pekný alebo žiadaný ako Mazda.

Medzi ďalších segmentových rivalov patria Ford Escape, Subaru Forester, Nissan Rogue, Kia Sportage, Hyundai Tucson a Volkswagen Tiguan. Konkurencia je veľká, no Mazda dokáže držať hlavu vysoko v každej spoločnosti.

Často kladené otázky o Mazde CX-5

V priebehu rokov sa Mazda CX-5 ukázala ako celkom bezpečný kompaktný crossover SUV a väčšina modelov je veľkoryso vybavená štandardnými bezpečnostnými prvkami. Model z roku 2013 získal od IIHS status „Top Safety Pick“, hoci FBI v NHTSA mu za celkovú bezpečnosť udelila iba štyri z piatich.

V roku 2014 udelil IIHS CX-5 svoje vytúžené hodnotenie „Top Safety Pick +“ a NHTSA udelilo plné päťhviezdičkové hodnotenie za celkovú bezpečnosť. Príchod druhej generácie však spôsobil, že NHTSA znížilo hodnotenie modelu CX-5 na dnes už pomerne zriedkavé štyri hviezdičky. Štvorhviezdičkové hodnotenie zostalo pre model 2018 a IIHS znížilo svoje hodnotenie na Top Safety Pick pre daný modelový rok.

V modelovom roku 2019 došlo k vylepšeniam, ktoré viedli k tomu, že IIHS aj NHTSA udelili modelu CX-5 najvyššie známky za celkovú bezpečnosť, takže okrem toho, že je Mazda CX-5 pre rok 2019 jedným z najatraktívnejších modelov vo svojej triede, je aj jedným z najpôsobivejšie z hľadiska bezpečnosti.

Je CX-5 dobrá na plyn?

Napriek absencii hybridnej alebo plug-in hybridnej technológie bola CX-5 vždy považovaná za celkom dobrú z hľadiska spotreby paliva. Tu sú najlepšie hodnotenia EPA pre spotrebu paliva pre každý modelový rok CX-5.

Drží si Mazda CX-5 svoju hodnotu?

CX-5 je asi uprostred ničoho, pokiaľ ide o predajné hodnoty. Po 5 rokoch klesnú približne o 52 %, hoci niektorí z najhorších páchateľov v segmente môžu klesnúť o tento typ percenta už za tri roky.

Má Mazda CX-5 pohon všetkých štyroch kolies?

Vo svojej štandardnej podobe má CX-5 pohon predných kolies, ale je k dispozícii aj pohon všetkých štyroch kolies a niektoré modely majú úrovne výbavy, ktoré sú štandardným pohonom všetkých kolies. Kompletné informácie nájdete v brožúrach vyššie.

Spoľahlivosť Je Mazda CX-5 spoľahlivý?

Celkovo bolo CX-5 vždy pomerne spoľahlivým vozidlom a v posledných rokoch je stále lepšie a lepšie. Webová stránka caranddriver.com mala v dlhodobom teste 40 000 míľ CX-5 z roku 2019 a uviedla: „Na rozdiel od mnohých našich súčasných dlhodobých zamestnancov nemá ani defekt pneumatiky. alebo prasknuté čelné sklo prerušilo čistú sériu Mazdanu.“ Okrem toho vážený prieskum J.D. Power dal Mazde celkové skóre 80 zo 100, čo je na neluxusný model celkom dobré.

Je Mazda CX-5 tichá?

Podľa Consumer Reports je Mazda CX-5 jedným z najtichších neluxusných kompaktných SUV, aké si môžete kúpiť. Najnovšie modely sú najlepšie, pretože zvýšená hmotnosť pomáha kabíne byť tichšia ako staršie modely a niektoré modely ťažia aj z aktívneho zníženia hluku.

Ako dlho vydrží Mazda CX-5?

Očakáva sa, že CX-5 vydrží až 300 000 míľ, ale je ťažké to overiť, pretože neexistuje dostatočne dlho na to, aby sa dalo povedať, či ide o ambiciózny alebo konzervatívny odhad. Ale rýchle národné vyhľadávanie na Auto Trader ukazuje veľa ponúkaných modelov s viac ako 200 000 míľami, takže to vyzerá dobre pre dlhú životnosť Mazdanu.

Mali by ste si kúpiť ojazdenú Mazdu CX-5?

Áno. Existujú len dva dôvody, prečo si nekúpiť ojazdenú Mazdu CX-5. Prvým je, že sa vám jednoducho z nejakého dôvodu nepáči, ako vyzerá, a druhým preto, že si namiesto toho môžete dovoliť úplne nový. Aj keď žiadne auto nie je dokonalé, CX-5 je asi tak dobré, ako sa dá za tento druh peňazí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *