Dokážete opraviť poškodenie auta sami?

Poškodenie karosérie vášho auta, nákladného auta, SUV alebo dodávky môže vážne ovplyvniť hodnotu pri opätovnom predaji, ak ju neopravíte, ale môžete si poškodenie karosérie opraviť sami, aby ste ušetrili nejaké peniaze, alebo vás to môže stáť ešte viac dlhý beh?

Áno, poškodenie karosérie môžete opraviť sami a môže vám to ušetriť drahú cestu do dielne. Ale naozaj musíte vedieť, čo robíte, a nemali by ste skúšať žiadne opravy karosérií, ktoré sú mimo vašej aktuálnej úrovne zručností. Nesprávna oprava môže vyzerať ešte horšie ako poškodenie, ktoré sa pokúšate opraviť, a ešte viac znížiť vašu hodnotu pri opätovnom predaji, preto sa naučte, ako správne vykonať opravu, od odborného sprievodcu a pred pokusom o opravu sa uistite, že máte všetko správne vybavenie.

Ak sa chcete naučiť, ako opraviť všetky typy poškodení tela, pozrite si tento veľmi cenovo dostupný kurz, ktorý sa vám môže viac než zaplatiť po vašej prvej malej opravárenskej práci „urob si sám“.

Výhody a nevýhody opravy karosérie vlastnými rukami

Veľký rozdiel medzi opravou poškodenia karosérie svojpomocne a opravou motora, bŕzd, zavesenia alebo elektrického systému vášho vozidla je v tom, že zlá oprava karosérie neohrozuje bezpečnosť vás ani vašich cestujúcich. Zlý pokus o opravu malej priehlbiny na blatníku alebo škrabanca na nárazníku môže do istej miery ovplyvniť hodnotu vášho auta, prípadne vás môže stáť oprava od profesionála drahšie, ako keby ste k nim išli od začiatku. Na druhej strane, zlá mechanická alebo elektrická oprava vás môže v konečnom dôsledku stáť oveľa viac ako len peniaze.

Pred pokusom o opravu poškodenia karosérie sami alebo pred rezerváciou auta na potenciálne nákladný výlet do profesionálnej karosárne, tu sú niektoré výhody a nevýhody opráv karosérie svojpomocne, ktoré je potrebné zvážiť.

Zlepšite svoju hodnotu pri ďalšom predaji

Opravením množstva malých škrabancov, škrabancov a škrabancov bude vaše auto oveľa atraktívnejšie pre potenciálnych kupcov, keď ho budete chcieť predať. Navyše, dobre odprezentované auto v dobrom stave dostane vždy lepšiu cenu ako identické vozidlo, ktoré nemá tak pôsobivo čistú a nepoškvrnenú karosériu. Ak vaše auto nestojí za veľa peňazí, možno sa vám finančne neoplatí ísť na úkor toho, že ho necháte odborne opraviť, takže ponechať ho tak, ako je, alebo si urobiť vlastné opravy, môže byť vašou jedinou možnosťou.

DIY je lacnejšie

Opravu profesionála môže byť drahá aj tá najmenšia priehlbina, škrabanec, škrabanec alebo škrabanec, a keď si väčšina ľudí prvýkrát zájde do karosárne po cenovú ponuku na opravu karosérie, zažije skutočný šok. Oprava aj malého škrabanca alebo priehlbiny môže stáť stovky dolárov a väčšie zákazky môžu ľahko skončiť v tisíckach. Ak opravu zvládnete sami, bude vás to stáť len čas a materiál.

Môže to byť zábava

Pre niektorých ľudí je oprava karosérie vlastnými rukami o niečom viac než len šetrení peňazí. Mnoho ľudí si skutočne užíva prácu na svojich autách, a aj keď sa vám nepáči predstava motať sa s mechanikmi, môžete vykonávať prácu na karosérii svojho vozidla bez obáv z ohrozenia bezpečnosti. Môže to byť obrovský pocit sebauspokojenia, keď ustúpite a pozriete sa na časť vášho vozidla, ktorá bola poškodená a teraz vďaka vašej námahe vyzerá ako nová.

Časová mierka

Čas sú peniaze a budete prekvapení, ako dlho môže niekedy v dielni trvať oprava toho, čo považujete za relatívne malé zranenie. Okrem toho možno budete musieť niekedy čakať niekoľko dní alebo dokonca týždňov, kým dostanete svoje auto do karosárne, aby na ňom pracovali, najmä v obdobiach roka, keď zlé počasie spôsobuje častejšie nehody.

Najlepšie opravovne karosérií sú často veľmi zaneprázdnené, takže sa vám môže stať, že prácu nezvládnete tak rýchlo, ako by ste chceli alebo potrebovali. Ak prácu vykonávate sami, môžete v nej okamžite pokračovať. Ak na budúci týždeň vymeníte svoje auto a dôjde k nejakému poškodeniu, ak to dokážete opraviť sami, nebudete zbití na cene výmeny kvôli poškodeniu, ktoré neexistovalo, keď bolo pôvodne posúdené.

Získajte odbornosť

Môže to byť úžasné, kam veci môžu viesť. Môžete sa začať učiť, ako opraviť škrabanec na nenalakovanom nárazníku a nakoniec prejsť k vyťahovaniu veľkých priehlbín a striekaniu celých panelov. Schopnosť vykonávať vysokokvalitné opravy karosérií je vyhľadávanou zručnosťou a môžete prestať robiť prácu pre iných na malý vedľajší život alebo dokonca začať úplne novú a užitočnú kariéru.

Zhoršiť veci

Mohli by ste veľmi dobre začať s tými najlepšími úmyslami a urobiť prvotriednu opravu škrabanca na dverách spolujazdca, ktorý ste si všimli, keď ste sa vrátili domov z parkoviska obchodného centra, ale konečný výsledok môže byť čokoľvek, len nie svetová trieda. Je úžasné, ako sa malý bod môže zmeniť na niečo oveľa väčšie a oveľa horšie, ak sa s úlohou naozaj nevyrovnáte alebo ak nemáte potrebné vybavenie a zručnosti.

Okrem nájdenia toho škrabanca, ktorý môže hnáklady 100 USD na opravu v dielni, ak ste tam šli, budú teraz stáť 600 USD za prestriekanie celých dverí po vašom neúspešnom pokuse, je tu tiež hanba, že profesionáli vedia, že ste sa o to pokúsili sami a nepodarilo sa.

Môžete stratiť záruku

Všimli ste si, ako dnes autá nehrdzavejú ako kedysi? Je to preto, že technológia lakovania a nanášania laku sa v posledných desaťročiach rozbehla a väčšina nových vozidiel teraz prichádza s pôsobivo dlhými zárukami, ktoré sa vzťahujú na lak. Ak opravu vykonáte sami a nedodržíte správny postup, môžete stratiť záruku, a ak sa neskôr objavia problémy s koróziou, opravu budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka.

DIY môže byť drahšie

Ak sa pokúšate opraviť poškodenie tela sami, aby ste ušetrili peniaze namiesto toho, aby ste platili profesionálovi, aby to urobil za vás, zamysleli ste sa nad tým, koľko stojí váš čas? Je viac ako pravdepodobné, že správne vykonanie práce vám bude trvať oveľa dlhšie, ako by to urobila profesionálna dielňa, aká je teda vaša hodinová sadzba? Ak ste zručný pracovník vo svojom odbore, môžete ľahko zarobiť viac za čas, ktorý strávite opravou, ako by to stálo profesionála, ktorý by to urobil za vás. Priznajme si to, ak ste právnik a strávite 10 hodín opravou blatníka, muselo by to byť dosť vážne zranenie, pretože práca v obchode stojí viac, ako by ste mohli zarobiť za 10 hodín každodennej práce!

Aké opravy karosérie si môžete urobiť sami?

Existuje mnoho rôznych typov poškodenia tela, ktoré možno budete chcieť sami opraviť, ak máte zručnosti, vybavenie, čas a miesto na vykonanie práce. Medzi rôzne typy zranení patria:

Poškodenie a preliačiny – často spôsobené dverami cudzích áut a nákupnými vozíkmi na parkoviskách.

Škrabance od laku – tie sa tiež často stávajú na parkoviskách, no môžu vzniknúť mnohými spôsobmi, dokonca aj z tak jednoduchého, ako je zips na kabáte alebo pracka na taške. Škvrny od farby – škvrny sa môžu vyskytnúť v dôsledku predchádzajúcej nekvalitnej opravy, ale môžu byť aj dôsledkom environmentálnych dôvodov, ako je vtáčí trus alebo miazga zo stromov

Škody spôsobené počasím – teplo a slnko počas dlhých letných dní môžu byť dobré pre dušu, ale nie vždy sú dobré pre lak vášho auta, pretože škodlivé UV žiarenie môže spôsobiť vyblednutie a dokonca aj odlupovanie. Hrdza – Moderné vozidlá nehrdzavejú ako kedysi, ale ak sa škrabanec alebo preliačina rýchlo neopraví, hrdza sa môže prejaviť. Samozrejme, ak máte staré alebo klasické vozidlo, kontrola hrdze môže byť neustálym bojom.

Náhodné poškodenie – obrovské množstvo poškodení tela pochádza z nehôd a veľkosť a závažnosť škôd sa môžu enormne líšiť. Príde bod, keď sú náhodné zranenia jednoducho príliš vážne na amatérsku opravu, takže sa uistite, že poznáte svoje obmedzenia.

Aj keď ste sa naučili a získali zručnosti a skúsenosti z postupného skúšania a úspešného dokončovania väčších a náročnejších prác, príde bod, kedy je práce priveľa na priestor a vybavenie, ktoré máte k dispozícii. Najlepšie profesionálne karosárske dielne majú lakovacie kabíny, pece, sušičky a všetky druhy náradia, ktoré im uľahčia opravy, a to je jeden z dôvodov, prečo si môžu účtovať veľké peniaze.

Všetky vyššie uvedené poškodenia tela môžu byť vykonané ako „urob si sám“, pokiaľ nie sú príliš veľké. Kľúčom je zistiť, čo je potrebné na odstránenie poškodenia a koľko práce to bude vyžadovať. Môžete mať škrabanec, ktorý je relatívne povrchný a nejde až na kov, ale ak ide cez dva panely a máte drahú metalickú alebo perleťovú farbu, bude to veľká práca, ktorá pravdepodobne presahuje DIY.

Ako opraviť poškodenie tela

Hrdza môže byť mnohostranný problém, ktorý často siaha hlbšie, než si dokážete predstaviť. S povrchovou hrdzou na holom kovovom povrchu sa dá ľahko manipulovať, ale s hrdzou na lakovaných povrchoch môže byť veľa práce. Na trhu je množstvo produktov, ktoré odstraňujú hrdzu, vďaka čomu môžu spotrebitelia uveriť, že všetko, čo musia urobiť, je aplikovať a problém je vyriešený. Hoci sa tieto produkty ľahko používajú a eliminujú prejavy hrdze, hrdza môže preniknúť hlbšie a čoskoro sa znova objaví.

Navyše, aj keď hrdzu úplne odstránite, máte problém ošetrované miesto aspoň natrieť. Ak bol problém vážny a museli ste obrúsiť hlbokú hrdzu, musíte miesto vyplniť, vyhladiť, napenetrovať, natrieť atď.

Na trhu je niekoľko úžasných produktov, ktoré skutočne premenia hrdzu na nerezový tvrdý povrch, ktorý je možné následne natrieť. Sú to fantastické produkty, ale stále neodstraňujú potrebu kvalifikovaného lakovania, aj keď sa môžu vyhnúť vyrezaniu častí kovu, ktoré je potrebné vymeniť a ošetriť.

Škrabance v laku

Pravdepodobne ste videlit reklama všade na perá, ktoré magicky opravujú škrabance na laku vozidla, ale naozaj fungujú? Odpoveď je áno a nie, bojím sa. V niektorých prípadoch môžu niektoré z týchto produktov fungovať naozaj dobre a ušetriť vám veľa peňazí za dielňu. Ak predávate svoje vozidlo a chcete opraviť drobné škrabance na laku, no nechcete vynakladať čas a peniaze na profesionálnu prácu, tieto perá sú výbornou voľbou.

Skúseného predajcu áut neoklamú pri posudzovaní vašej výmeny, ale ak predávate súkromne, môžu urobiť veľký rozdiel. Ak je však ryha dostatočne hlboká na to, aby prenikla do priehľadného náteru a prešla až po základný náter, opravné pero nebude stačiť.

Nepodceňujte, čo môžete dosiahnuť leštením. Ľahké škrabance, ktoré nejdú príliš hlboko, sa dajú ľahko odstrániť použitím hmoty na obrazovku a trochou laku na lakte. Hlbšie, tvrdšie škrabance a iné škvrny od laku je možné odstrániť strojovým leštením. Strojové leštenie je stredne zručný postup, ktorý sa vykonáva pomocou elektrickej vŕtačky vybavenej leštiacimi vankúšikmi a rôznymi reznými a leštiacimi prostriedkami na dosiahnutie požadovaného výsledku.

Okrem toho, že je to vynikajúci spôsob odstránenia špecifických škrabancov a defektov laku, úplné strojové leštenie dokáže obnoviť unavený, vybielený lak do stavu, ktorý vyzerá, akoby práve prišiel z továrne alebo bol nastriekaný. Stojí to veľmi málo a väčšina ľudí môže dosiahnuť úžasné výsledky, ale ak neviete, čo robíte, môžete zájsť príliš ďaleko a zničiť si auto. Najprv získajte správny návod a budete prekvapení, ako môže dobrý strojový lesk zmeniť vzhľad vášho starého vozidla.

Odstráňte priehlbiny

Či je priehlbina vhodná na to, aby ste sa ju pokúsili opraviť sami, závisí od toho, kde sedí, aká je veľká a ako hlboko siaha. Spôsob, akým sa vyrábajú moderné vozidlá, vám niekedy umožňuje jednoducho siahnuť do panelu a odstrániť priehlbinu iba rukou. Väčšie priehlbiny môžu vyžadovať nástroje na ich odstránenie, ale môžete ich ľahko získať online alebo v miestnom obchode s autodielmi.

Bohužiaľ, niekedy to nie je celý príbeh, aby sme sa dostali von. Náraz, ktorý priehlbinu spôsobil ako prvý, mohol poškodiť aj lak, a aj keby sa tak nestalo, proces odstraňovania priehlbiny môže spôsobiť poškodenie farby. Potom máte rovnaký problém ako je spomenutý vyššie so škrabancami.

Škrabance na nárazníku

Oprava opotrebovaného nárazníka môže byť tým druhom práce, ktorý si môžete myslieť urobiť sami, aby ste ušetrili pár dolárov, najmä ak je nárazník nenatretý. Úprimne povedané, oprava poškriabaného alebo poškriabaného nárazníka je taká náročná ako lakovanie karosérie, najmä ak je nalakovaná. Hoci plast je jednoduchší a zhovievavejší materiál na opracovanie ako kov, oprava bude stále vyžadovať čistenie a odmastenie, trenie, plnenie, základný náter, bezfarebný náter, leštenie atď. Ak je nárazník prasknutý, môže byť jednoduchšie ho vymeniť. ale ak náhradný diel príde nenalakovaný, stále máte pred sebou veľkú prácu, aby ste ho nalakovali, aby zodpovedal zvyšku vášho vozidla.

Maľovanie

Maľovanie auta nie je ako maľovanie domu. Každý môže urobiť slušnú prácu pri maľovaní steny a dokonca aj otieranie, príprava a natieranie dreveného okna nie je nad rámec ani tých najamatérskejších amatérskych dekoratérov. Lakovanie auta je veľmi odlišné.

Jedna z najťažších vecí na lakovaní čo i len malej časti karosérie auta je zladiť so zvyškom vozidla. Dokonca aj autolak najvyššej kvality časom a vplyvom počasia a vetra vybledne, takže aj keď presne zhodíte kód laku s pôvodnými špecifikáciami, vaša nová lakovaná plocha môže ľahko vyzerať úplne inak ako zvyšok karosérie.
Profesionálne karosárne sú kvalifikované v spájaní a miešaní farieb s existujúcou karosériou vozidla. Je to rovnako umenie ako veda, takže sa nebite, ak to presahuje vaše schopnosti. Aj keď na pôvodnom nátere nie je žiadne vyblednutie, je neuveriteľne ťažké nastriekať a natrieť metalickú alebo perleťovú farbu tak, aby hladko splynula s okolitým prostredím a vyžaduje si veľa zručnosti a skúseností.

Ak máte niečo ako prednú mriežku, ktorá je poškriabaná a opotrebovaná, je to druh práce, ktorý môžete ľahko vykonávať doma bez väčších problémov, najmä ak je plochá čierna. Napriek tomu je stále dobré naučiť sa správne nanášať farbu, aby ste sa vyhli stekam, ktoré prezrádzajú, že prestriekanie je práca „urob si sám“.

Vyskúšate si svojpomocne opraviť karosériu auta?

Ak uvažujete o predaji svojho vozidla a máte menšie problémy, ako sú ľahké škrabance alebo malá priehlbina na nákupnom košíku, oprava svojpomocne vám môže pomôcť získať predaj a možno aj trochu viac peňazí za vaše vozidlo. Ak máte rozsiahlejšie telesné poranenia, ktoré si vyžadujú náležité maliarske práce a ešte ste to nikdy nerobili, urobte to prof. v podstate.

Na druhej strane, ak sa vám páči myšlienka vykonávať rozsiahlejšie opravy na karosériách vozidiel a ste ochotní naučiť sa, ako to urobiť správnym spôsobom, získajte užitočný a obohacujúci nový súbor zručností, ktoré vám môžu ušetriť peniaze a možno aj zarábať peniaze v budúcnosti.

Problém s „vyskúšaním“ seba samého, ak ste nepreskúmali, čo je potrebné na správne vykonanie opravy karosérie, je ten, že vás to môže z dlhodobého hľadiska stáť oveľa viac. Chybná oprava bude stáť viac na opravu odborníkom, ako by spôsobila pôvodná škoda, a ak ju neopravíte, môže to pri predaji vážne poškodiť hodnotu vášho vozidla.

Ak sa chystáte urobiť svojpomocné opravy karosérie auta, ktoré si vyžadujú viac ako jednu škrabku, naučte sa, ako to urobiť správne, skôr než pôjdete kamkoľvek do blízkosti svojho vozidla alebo vozidla niekoho iného. Jeden z najlepších kurzov, s ktorými som sa stretol a ktorý vás naučí všetko, čo potrebujete vedieť, je tu a viac než sa vám vyplatí, ak si zranenie sami opravíte vedomosťami, ktoré z toho získate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *