Mala by vás vybitá autobatéria odradiť od kúpy ojazdeného vozidla?

Ak predáte svoje vozidlo a nepodarí sa mu naštartovať pred potenciálnym kupcom kvôli vybitej batérii, môže sa to zdať ako skaza sveta. Ak ste potenciálnym kupcom, mala by vás vybitá autobatéria odradiť od kúpy ojazdeného vozidla alebo by to mohla byť príležitosť na prichytenie?

To, že auto nenaštartuje kvôli vybitej batérii, neznamená, že by ste mali okamžite odísť z predaja. Hoci vybitá autobatéria môže naznačovať niečo vážnejšie, batérie všetkých typov sa môžu vybíjať z mnohých rôznych príčin. Ak sa idete pozrieť na auto na predaj a batéria je vybitá, môže to byť skvelá príležitosť znížiť požadovanú cenu.

Ak máte problém s autobatériou, či už vo vozidle, ktoré predávate alebo o kúpe zvažujete, nemusíte nutne kupovať úplne novú. Je možné renovovať mnoho rôznych typov batérií, vrátane veľkých a drahých autobatérií.

Renovácia starých batérií je nákladovo efektívnejšie a ekologickejšie riešenie ako kupovanie nových batérií a likvidácia starých. Zistite, ako môžete zrenovovať staré batérie tu.

Čo by vám o aute povedala prázdna batéria?

Samotná vybitá batéria o zvyšku auta veľa nevypovedá, no treba to vnímať ako inšpiráciu pohrabať sa trochu ďalej, či nejde v skutočnosti o príznak niečoho vážnejšieho. Ak je auto dosť staré, môže to byť len tým, že batéria je v najlepšom stave a je potrebné ju vymeniť alebo zrenovovať, a to by ste mali vedieť určiť len pri pohľade na stav batérie a vozidla ako celku.

Nebojte sa spýtať predajcu, či je batéria originál, alebo či vám ju niekedy vymenili. Ak je batéria stará len jeden alebo dva roky a je vybitá, môže to byť príznakom vážnejšieho problému, ale môže to byť aj kvôli niečomu hlúpemu, ako sú zapnuté svetlá.

Aké sú príznaky vybitej autobatérie?

Existuje viac ako jeden znak toho, že batéria je vybitá alebo vybitá a vy potrebujete vedieť rozdiel medzi problémom s batériou a vážnejším problémom s vozidlom, ktorý môže pripomínať problém s batériou. Príznaky vybitej alebo vybitej autobatérie sú:

Motor sa s námahou otáča a pri otočení kľúča zapaľovania alebo stlačení štartovacieho tlačidla sa ozve škrípanie. Môže to byť určite znak toho, že batéria je na ceste von, ale môže to byť aj problém so štartovacím motorom alebo dokonca generátorom, ktorý nemôže úplne nabiť batériu

Vozidlo sa ráno nenaštartuje úplne za studena, ale neskôr v priebehu dňa v poriadku. Môže to byť spôsobené malým parazitným vybitím batérie, keď je vozidlo cez noc zaparkované, ale môže to byť aj chladné počasie, ktoré zastaví dostatočné nabíjanie batérie do štartéra.

Po zapnutí zapaľovania alebo stlačení štartovacieho tlačidla sa vôbec nič nestane. Ak pri pokuse naštartovať auto nepočujete iný zvuk ako kliknutie, najpravdepodobnejšou príčinou je vybitá batéria. Príčinou môže byť aj chybný štartér, spínač zapaľovania alebo poistková vložka, ale ak má vozidlo len niekoľko rokov a je vo všeobecnosti v dobrom stave, najpravdepodobnejším vinníkom je vybitá batéria.

Elektrické systémy nefungujú správne. Ak si prezeráte ojazdené auto alebo ste na testovacej jazde a svetlá, zvukový systém, klimatizácia, elektrické ovládanie okien alebo iné elektrické systémy nefungujú správne, príčinou môže byť chybná batéria. Ak nefunguje iba jeden elektrický prvok, je pravdepodobnejšie, že problémom je chyba v tomto prvku alebo v elektrickom systéme auta ako celku. Ak viaceré elektrické funkcie nefungujú správne, je pravdepodobnejšie, že dôjde k poruche batérie, ako keby išlo len o funkciu, ktorá nepracuje správne.

Viditeľná korózia. Ak zdvihnete kapotu vozidla a na kladnom póle uvidíte akýsi nadýchaný modrý povlak a/alebo priehľadnú fóliu na kryte batérie, znamená to, že batéria nie je v najlepšom stave. To by vám malo povedať, že zo strany súčasného majiteľa došlo k určitému prvku nedbanlivosti a malo by vás to upozorniť na iné časti vozidla, ktoré mohli byť zanedbané.

Výstražná kontrolka batérie. Keď sa počas jazdy rozsvieti kontrolka batérie, viete, že máte problém s batériou. Nepredpokladajte však, že batéria je jedinou možnou príčinou tohto varovania, a to preto, že jedna kontrolka môže niekedy signalizovať jeden z niekoľkých potenciálnych problémov. Môže to byť znak toho, že generátor nenabíja batériu efektívne a môže ísť o oveľa vážnejší problém ako chybná batéria.

Ako dlho by mala vydržať autobatéria?

V priemere by nová autobatéria mala vydržať 2 až 5 rokov a ak sa pozeráte na auto s batériou, ktorá môže byť staršia ako päť rokov, nemali by ste byť príliš prekvapení, ak má problémy a nebuďte príliš nervózni vypnuté. Počasie je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich životnosť autobatérie. Obaja extrémna ľavica Teplo a extrémny chlad môžu ovplyvniť batériu a jej schopnosť udržať si nabitie, preto na to pamätajte, keď sa pozeráte na ojazdené auto, ak sa zdá, že je problém s batériou.

Vybitá batéria môže byť skvelou príležitosťou

Vybitá alebo vybitá batéria môže byť pre predajcu nočnou morou, no pre potenciálnych kupcov môže znamenať obrovskú príležitosť. Len si predstavte, že ste sa pozerali na Chevy Silverado 1500 z roku 2012 na predaj, ktorý ste videli inzerovaný niekde ako eBay alebo Craigslist, a neotočí sa, keď sa ho predajca pokúsi uviesť na trh. Táto situácia okamžite postaví predajcu na zadné nohy a vás na miesto vodiča pri zjednávaní ceny.

Ak sa vám páči zvyšok toho, čo o vozidle vidíte, ako je jeho stav, servisná história a počet najazdených kilometrov, bolo by hlúpe odísť len preto, že nenaštartuje. Ak môžete vy a predajca naštartovať nákladné vozidlo pomocou štartovacej súpravy alebo vynechať iné vozidlo, nájdite si čas na forenznejšiu kontrolu vozidla a urobte si skúšobnú jazdu. Ak je všetko ostatné správne, problém so štartovaním vozíka bol pravdepodobne len vybitá batéria.

Tu sú možné scenáre:

1. Ak sa predajcovi podarilo naštartovať vozidlo a boli ste na primeranej skúšobnej jazde, ak sa vozík po skúšobnej jazde bez problémov rozbehne, batéria je nabitá a problém nebol riadne identifikovaný. V tejto situácii môžete naznačiť, že môže byť problém s generátorom, batériou alebo že je niekde v elektrickom systéme odtok.

Ak ide o neidentifikovanú kanalizáciu, diagnostika problému môže byť zdĺhavá a nákladná práca, takže možno budete chcieť ísť odtiaľto. Na druhej strane to môže byť aj rýchle a jednoduché, takže využite túto príležitosť a porazte predajcu za požadovanú cenu.

2. Ak vozidlo po skúšobnej jazde a pokuse o nabitie batérie nenaštartuje, problém je buď v tom, že batéria je vybitá, alebo že generátor nedobíja batériu. V druhom prípade ide o drahší problém na opravu, ale nemalo by stačiť na odloženie nákupu, pokiaľ sa chyba premietne do nižšej požadovanej ceny od predajcu.

3. Ak vozidlo vôbec nenaštartuje, pravdepodobne sú problémy s tým, čo nechcete zdediť, ktoré sú väčšie ako sprostá batéria, preto povedzte predajcovi „ďakujem, ale nie ďakujem“ a odíďte.
4. Aj keď vozidlo naštartuje a ide, ale cúvanie bol trochu boj, riešte to ako problém s predajcom a použite semienko pochybností, ktoré nevyhnutne zasieva ako dôvod na zníženie ceny.

Je autobatéria stále dobrá, ak je úplne vybitá?

Pokiaľ má batéria menej ako päť rokov, mala by byť po úplnom vybití nabitá. Úplné nabitie môže trvať približne 24 hodín, ak používate nabíjačku zo siete, ale ak dokážete vozidlo spustiť, malo by byť úplne nabité generátorom po približne 20 až 30 minútach. Ak je batéria staršia ako päť rokov úplne vybitá, je pravdepodobne potrebné ju vymeniť alebo zrenovovať.

Môže byť autobatéria taká vybitá, že sa nedá naštartovať?

Ak sa vozidlo nenaštartuje a nie je možné nenápadne naštartovať, môže to byť spôsobené úplne vybitou batériou. Existuje však niekoľko ďalších dôvodov, prečo sa vozidlo nemusí vôbec naštartovať, takže testovanie batérie je jednoduchý spôsob, ako zistiť, či je v poriadku iba batéria alebo niečo vážnejšie.

Dokážete naštartovať auto so zlým generátorom?

To, že generátor nenabíja batériu, neznamená, že nemôžete naštartovať vozidlo. Stále je možné naštartovať vozidlo pomocou štartovacieho balíka alebo iného vozidla a pomocných káblov a potom môžete ísť do servisného strediska, kde problém vyriešite.

Nabíja sa batéria, keď motor beží na voľnobeh?

Áno, autobatéria sa nabíja generátorom, keď motor beží na voľnobeh, takže nemusíte jazdiť okolo, aby ste nabili prázdnu batériu. Ak však máte zapnuté elektrické zariadenia, ktoré na pohon spotrebúvajú veľké množstvo energie, ako napríklad výkonný zvukový systém alebo rôzne svetlomety, váš generátor môže mať problémy s dodaním dostatočného množstva šťavy na nabitie batérie, keď motor beží na voľnobeh. Vypnite toľko elektrických systémov, koľko môžete, a mali by ste byť v poriadku.

Zabíja autobatériu na smrť?

Bohužiaľ, keď sa autobatéria vybije počas stavu úplného vybitia, k poškodeniu takmer určite došlo. Dokonca aj keď pridáte cesto Ak nabíjate cez noc alebo jazdíte dlho, je dosť nepravdepodobné, že sa vám podarí obnoviť batériu na 100 % jej pôvodnej kapacity.

Predám vozidlo s vybitou batériou

Ak uvažujete o predaji svojho vozidla a máte problém s batériou alebo akoukoľvek inou časťou jeho elektrického systému, opravte ho ešte predtým, ako ho vôbec ukážete potenciálnemu kupujúcemu. Nič nenaruší vašu vyjednávaciu pozíciu (a požadovanú cenu) tak, ako to, že nebudete môcť naštartovať svoje vozidlo alebo budete mať problém ho naštartovať. Ak bolo vozidlo na chvíľu zaparkované, skontrolujtenaneste ho v dostatočnom predstihu pred tým, ako ho ukážete kupujúcemu, aby ste sa uistili, že správne štartuje a beží.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *