Na čo sa zamerať pri kúpe ojazdenej Kia Soul

V čase, keď sa mnohé malé SUV začínajú veľmi podobať, je dobré vidieť, že niektorí výrobcovia automobilov ako Kia sú stále ochotní urobiť niečo trochu iné s modelmi ako Kia Soul. Ak máte záujem o jeden z týchto skvelých subkompaktných crossoverov SUV, ale nechcete si kupovať úplne nový, tu je to, čo hľadať pri kúpe ojazdeného modelu Kia Soul.

Ak zvažujete kúpu jazdenej Kia Soul, prvú generáciu by ste mali vynechať a poobzerať sa po druhej generácii až od roku 2014. Okrem nového, moderného štýlu majú modely druhej generácie pokročilejšie technológie motora, ako sú DVI a VVT a oceľovú vačkovú reťaz, na rozdiel od menej odolného vačkového remeňa, ktorý sa nachádza v starších verziách Soul.

Kia Soul z roku 2010

Pravdepodobne je fér povedať, že Kia Soul nie je a nikdy nebola všeobecne milovaným vozidlom. Už keď bola v roku 2010 uvedená na trh prvá generácia, niektorí ju považovali za zvláštne kompaktné SUV, ktoré by pravdepodobne malo problém nadchnúť kupujúcich na trhoch mimo svojej domovskej krajiny Ázie. Tu sa musím priznať, že Kia Soul som nikdy „nedostal“ a ani nemám, no som ochotný priznať aj to, keď sa mýlim alebo aspoň to, že môj názor je v menšine.

Mnoho ľudí vnímalo Kia Soul ako zábavnú, funky a tak trochu aj zdravou fanúšičku v segmente, ktorý v tej dobe neprejavoval veľa fantázie. Aj keď si myslím, že duša je zvláštne vozidlo, mnohým sa páčilo, ako vyzeralo a ak sa vám páči natoľko, že dušu preskúmate o kúsok ďalej, prepadnete jej ešte viac. Aj keď Kia vždy nosila svoj očividne hranatý tvar s hrdosťou, v skutočnosti došlo počas jeho relatívne krátkej životnosti k mnohým revíziám jeho štýlu a špecifikácií. Modely prvej generácie dostali pozoruhodný facelift a aktualizované hnacie ústrojenstvo pre model 2012.

1,6-litrový motor s priamym vstrekovaním teraz vyvinul 138 konských síl a krútiaci moment 123 lb-ft, zatiaľ čo výkonnejšia 2,0-litrová jednotka produkovala 164 konských síl a krútiaci moment 148 lb-ft. 1,6-ka bola teraz dobrá na asi 26 mpg v meste a 31 mpg na diaľnici, zatiaľ čo 2,0-litrový motor dostal asi 24 mpg v meste a 29 mpg na diaľnici.

Kia Souls prvej generácie sú k dispozícii s päť- a šesťstupňovými manuálnymi prevodovkami, ako aj so štvor- a šesťstupňovými automatickými prevodovkami.

Ak sa chystáte kúpiť Kia Soul prvej generácie, určite je lepšie sa poobzerať po modelovom roku 2012 alebo 2013 v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi. Samozrejme, budú stáť o niečo viac, ale som si istý, že si budete myslieť, že sú to dobre vynaložené peniaze.

Ak chcete vedieť, aké úrovne výbavy a funkcie by ste mali hľadať pri prvej generácii Kia Soul, tu sú oficiálne brožúry, ktoré si môžete zadarmo stiahnuť.

Kia Soul 2016

Aj keď bola Kia ​​Soul z roku 2014 úplne novou druhou generáciou, dizajnéri v skutočnosti zvolili bezpečnú možnosť, že si so vzhľadom príliš nezasahujú. Je ľahké vidieť rozdiel medzi faceliftovanými modelmi prvej generácie a touto novou druhou generáciou, ale rozdiel medzi štýlom nového modelu a faceliftovanou prvou generáciou Soul v skutočnosti nie je taký veľký.

Nechýbajú jemné štylistické signály, ako napríklad svetlá, ktoré predsa len dodávajú modernejší vzhľad ako predchádzajúce verzie malého SUV Kia, no tie najdôležitejšie zmeny práve prebiehali.

Vďaka lepšiemu podvozku a upravenému zaveseniu, ako aj novej karosérii, ktorá bola takmer o 29 percent tuhšia ako jej predchodca vďaka väčšiemu použitiu vysokopevnostnej ocele, jazdí a ovláda druhú generáciu Soul oveľa lepšie ako predchádzajúce verzie. Okrem šesťstupňových manuálnych a šesťstupňových automatických prevodoviek nájdete aj niektoré modely Kia Soul druhej generácie so sedemstupňovou DCT.

Motory neboli presne prenesené z prvej generácie, ale aktualizácie nemali veľký rozdiel vo výkone a spotrebe paliva, pretože druhá generácia bola asi o sto libier ťažšia.

Počas modelov 2015, 2016, 2017 a 2018 nechýbala ani Kia Soul EV a ak chcete poznať špecifikácie k nim, oficiálne brožúry si môžete zadarmo stiahnuť tu. Ak chcete vedieť, aké úrovne výbavy a funkcie by ste mali hľadať pri druhej generácii Kia Soul, tu sú oficiálne brožúry, ktoré si môžete zadarmo stiahnuť.

Kia Soul 2021

Pri tretej generácii Soul sa Kia opäť držala hranatej siluety, ale dala jej lahodný malý crossover a ešte krajšiu prednú a zadnú masku, vďaka ktorej sa táto generácia výrazne odlišuje od svojich predchodcov.

Základné modely sú poháňané 2,0-litrovým radovým štvorvalcom, ktorý poskytuje výkon 147 koní a 132 lb.-ft. krútiaci moment, ktorý sa potom posiela na predné kolesá cez šesťstupňovú manuálnu prevodovku, alebo bežnejšie, bezstupňovú automatickú prevodovku (CVT). Okrem toho, že je táto základná jednotka najlacnejšia z dvoch dostupných pohonných jednotiek, je aj najlepšou a najhospodárnejšou možnosťou.

Ak chcešmajú trochu väčší výkon, existuje aj 1,6-litrový turbo-štvorák a tento dáva 201 koní a 195 lb.ft. krútiaceho momentu a namiesto toho nahrádza CVT sedemstupňovou DCT.

Koľko by ste mali zaplatiť za ojazdenú Kia Soul?

Jednou z veľkých predností modelu Kia Soul v priebehu rokov bola jeho hodnota za peniaze a ak zvažujete kúpu ojazdeného namiesto úplne nového, Kia Soul je ešte väčším nálezom.

Čo je zvláštne na duši?

Na Kia Soul sa dá veľa páčiť a odporúčať, pokiaľ sa vám páči, ako vyzerá, čo ja nie. Som však v menšine, keďže Soul je od svojho uvedenia na trh veľkým hitom medzi americkými kupcami áut a stále sa predáva v dobrých číslach.

Ďalšia vec, ktorú si musíte zistiť je fakt, že k pohonu všetkých štyroch kolies neexistuje alternatíva, takže na jazdu v teréne práve v tomto SUV zabudnite. Ide však o to, že Kia Soul je len SUV, pokiaľ ide o dlhý, hranatý dizajn. Okrem toho je Soul vlastne praktický päťdverový poklop s extra výškou stropu. Ide o model určený do prostredia, v ktorom bude nasadený, ktorým je mesto či obec a nie jazda v teréne v Moabe.

Dôvody, prečo je Soul taký populárny a taký dobrý nový a ojazdený nákup, sú tie, že má kompetentné pohonné jednotky, ktoré sú živé a úsporné, interiér je priestranný a všestranný, kabína je pohodlná pre dospelých aj deti a celý balík je cenovo dostupné, ale nie lacné.

Keď sedíte v jednej z troch generácií Soulu, nezabudnete, že sedíte v Kii a nie vo VW alebo Audi, no nedá sa nenechať ohromiť kvalitou, ktorú dostanete za cenu. Soul je tiež celkom dobre vybavený na všetkých úrovniach, aj keď nájdete modely prvej generácie, ktoré sú v niektorých ohľadoch trochu chybné, ak ste zvyknutí na novšie vozidlá.

Samozrejme, jedným zo skutočných charakteristických rysov Kia Soul je prvotriedna päťročná záruka / 60 000 míľ, s ktorou prichádza úplne nový. To znamená, že tri roky starú Kia Soul si môžete kúpiť za výhodnú cenu a ešte by na ňu zostala dvojročná plná záruka výrobcu, pokiaľ by neprekročila limit najazdených kilometrov.

Potenciálne problémy Kia Soul, na ktoré si treba dať pozor

1. generácia – Keď sa dozviete, že raná Kia Soul mala problémy s motormi, elektrinou a brzdami, možno vám bude odpustené čudovať sa, prečo sa stala tak populárnou. Väčšina chýb však nebola rozšírená a hlavným problémom bola diagnostika problému. V najhorších prípadoch je známe, že horné tesnenie praskne a spôsobí úplné zlyhanie motora, ale koľko áut v tomto veku nemá takéto potenciálne problémy?

Objavili sa správy o rozsvietení výstražných svetiel najmä pri jazde nízkou rýchlosťou, za čo môže vydaný kód, palivová nádrž alebo problémy s kyslíkovým senzorom v palivovej nádrži.

Ak prvá generácia Soulu, na ktorú sa pozeráte, prešla 80 000 a viac míľ, mali by ste venovať osobitnú pozornosť brzdám. Pri testovacej jazde počúvajte, či brzdy pri zošliapnutí vydávajú brúsny zvuk, raďte bez toho, keď nechcete, neočakávané a neúmyselné zrýchlenie, keď ste v pohybe a zablokovanie kolies počas jazdy. Ak niečo z toho zažijete na tak starom vozidle, ako je toto, je najlepšie poobzerať sa po inom.

2. generácia – Modely druhej generácie majú dva hlavné problémy, na ktoré si treba dať pozor, a to problémy so svetlami a to, že motor príliš spaľuje olej. Problémom sú svetlá, ktoré sa zapínajú a vypínajú, a lúče, ktoré sa vypaľujú, ale ak sa to stane, zvyčajne to začne skôr, ako duša prejde 60 000 míľ.

Niektoré motory môžu byť vinné tým, že spália príliš veľa oleja a že duša nemôže bežať bez úniku oleja všade, čo v prípade, že sa nenapraví, môže viesť k potrebe úplnej výmeny motora z dôvodu totálnej poruchy. Ak sa to stane, pravdepodobne sa to začne diať pri približne 86 000 míľach.

3. generácia – Tretia generácia Kia Soul neexistuje dostatočne dlho na to, aby mohla dôkladne posúdiť jej spoľahlivosť, ale objavili sa správy o problémoch s motorom a prevodovkou. Niekedy sa otáčky motora môžu bez zjavného dôvodu náhle zvýšiť a potom spôsobiť úplné vypnutie Kia. Niektorí predajcovia tiež uviedli, že prevodovky majú vo vnútri kovové úlomky, ktoré by zjavne mohli viesť k predčasnému zlyhaniu, ale všetky tieto problémy možno vyriešiť v rámci prvotriednej záruky Kia.

Konkurenti Kia Soul

Nič v skutočnosti nevyzerá ako Kia Soul, takže je ťažké priamo porovnávať takéto jedinečné vozidlo, ale existujú modely, s ktorými kupujúci Kia Soul nevyhnutne vymenia. Hlavnými rivalmi sú v súčasnosti Jeep Renegade, Hyundai Veloster, Mini Cooper Countryman, Honda H-RV a možno aj Fiat 500L. Musím sa priznať, že si to myslímže je ťažké sa pre niektorú z nich príliš nadchnúť a ak by ma tlačili, aby som jednu z nich mala, určite by som v tej spoločnosti siahla po Kia Soul.

Mali by ste si kúpiť ojazdenú Kia Soul?

Ak hľadáte nie luxusný subkompaktný crossover a páči sa vám, ako Kia vyzerá, potom áno, určite by ste si mali ísť kúpiť ojazdenú Kia Soul. Malá Kia je zábavná, živá, praktická a ako stvorená do mestskej džungle. Modely druhej generácie, jazda vpred a dobrá ovládateľnosť a malý polomer otáčania z neho robia fantastické malé SUV na nastupovanie a vystupovanie zo stiesnených parkovacích miest.

Je to veľmi cenovo dostupné auto úplne nové, ale ako ojazdené vozidlo môže byť absolútna výhodná kúpa, najmä ak naň máte ešte časť pôvodnej záruky výrobcu.

Je Kia Soul spoľahlivá?

Kia Soul je vo všeobecnosti spoľahlivé malé SUV, aj keď by bolo lepšie vynechať prvú generáciu a sústrediť sa na modely druhej a tretej generácie, ak je pre vás spoľahlivosť hlavným problémom.
Koľko kilometrov vydrží Kia Soul? Pokiaľ bol dodržaný servisný plán a boli zavedené akékoľvek zvolávacie akcie, nemalo by byť vylúčené, aby Kia Soul mala najazdených 200 000 míľ alebo viac.

Aký je najlepší rok pre Kia Soul?

Ak chcete čo najviac Kia Soul za čo najmenej peňazí, faceliftovaná verzia prvej generácie z roku 2012 je pravdepodobne najlepšia. Štýl je moderný a svieži a došlo k technickým vylepšeniam, vďaka ktorým jazdí ako oveľa modernejšie vozidlo než predchádzajúce verzie.

Drží si Kia Soul svoju hodnotu?

Očakáva sa, že Kia Soul bude mať po piatich rokoch hodnotu 56 % svojej pôvodnej ceny, takže manuál LX, ktorý stojí 17 590 $ úplne nový v roku 2021, by mal mať aj po piatich rokoch hodnotu približne 9 850 $. Toto je typ odpisov, ktoré môžete u niektorých konkurentov očakávať už po troch rokoch.

Je údržba a opravy Kia Soul drahé?

Kia Soul má skutočne vynikajúce hodnotenie spoľahlivosti a podľa Edmundsa väčšina nových modelov nevyžaduje neplánovanú údržbu niekoľko rokov. Dokonca aj vtedy, keď je potrebné opraviť dušu, súčiastky sú lacné a veľa a problémy sú len zriedka niečo, čo by malo spôsobiť príliš veľa starostí alebo nákladov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *