Preto na farbe vášho auta záleží

Veľa ľudí si myslí, že pri farbe auta, na ktorom jazdia, záleží len na tom, či sa im to páči alebo nie, ale farba vášho auta hrá rolu z iných dôvodov a tu vysvetlím, prečo práve farba vášho auta auto znamená tak veľa.
Farba auta môže mať silný vplyv na hodnotu opätovného predaja v pozitívnom aj negatívnom zmysle, v závislosti od zvolenej farby. Farby ako čierna, biela, strieborná a sivá môžu pomôcť pri možnej predajnej hodnote vozidla, ale jasné, hlasné a nezvyčajné farby ako oranžová, limetkovo zelená a žltá budú mať opačný efekt.

Aké sú najobľúbenejšie farby áut?

BASF je jednou z najväčších spoločností na lakovanie na svete a štúdia spoločnosti z roku 2019 odhalila, že 39 percent všetkých áut na svete je natretých bielou farbou, zatiaľ čo autá s čiernou, sivou a striebornou farbou predstavujú ďalších 39 percent svetového trhu. . To znamená, že iba 22 percent áut na svete je niečo iné, len nie čierne, biele, sivé a strieborné, čo by vám malo dať dôvod na premýšľanie pri kúpe vášho ďalšieho auta.

Sú tieto štyri farby najobľúbenejšie, pretože sa ľuďom páčia a chcú, alebo sú obľúbené, pretože si kupujúci myslia, že sú to „bezpečné“ farby, ktoré nepriaznivo neovplyvnia hodnotu vozidla pri ďalšom predaji, keď ho nakoniec predajú? Je to vlastne otázka typu „sliepka a vajce“. Mnohým kupujúcim sa tie farby páčia a potom ich máme na trhu veľa. Keďže ich je potom v okolí veľa, každý predpokladá, že sú to farby, ktoré by mali mať, a potom si ich kúpia, pretože dúfajú, že sa týchto farieb budú držať, čím pomôžu udržať dobrú hodnotu pri ďalšom predaji.

Biela je veľmi populárna farba pre vozidlá všetkých typov v obzvlášť horúcich krajinách v oblastiach sveta, ako je Blízky východ, pretože neabsorbuje teplo ako tmavé farby. Ak chcete vedieť viac o autách a horúcom počasí, venujem sa tomu v inom článku tu.

Časť Spojených štátov amerických je očividne po celý rok dosť horúca, no veľká časť nie je. Americkí kupujúci sa napriek tomu držia veľmi blízko globálnemu obrazu, pokiaľ ide o farby vozidla, ktoré si vyberú, ako ukazuje graf z roku 2019 z webovej stránky iSeeCar.

Aj keď zo štatistík, ako je tá pre žlté autá, to vyzerá tak, že by ste boli na tom finančne lepšie, keby ste si zaobstarali nový Chevy Suburban v Kanárskej žltej (ak by ste mohli), pravda o tom, ktoré farby áut si udržia svoju hodnotu lepšie, je o niečo jemnejšia. .

Čo tieto štatistiky nezohľadňujú, sú typy vozidiel a to, ako ich ovplyvňujú niektoré farby. Povedzme si úprimne, pri hľadaní kupcov pre Canary Yellow alebo Bright Orange Chevy Suburban budete musieť vynaložiť veľa úsilia, takže čierny si bude držať cenu oveľa lepšie, keďže o jeho kúpu bude mať záujem viac ľudí.

Na druhej strane, Lamborghini Huracan vo farbe Canary Yellow alebo Bright Orange sa bude pravdepodobne predávať rýchlejšie ako strieborné, no Lamborghini nepredá toľko Huracanov ako Chevy Suburbany a to môže čísla skresliť. Štatistiky sa dajú použiť na preukázanie takmer toho, čo chcete, ak ich používate selektívne, ale pokiaľ ide o farby áut a hodnoty pri ďalšom predaji, existujú farby, s ktorými sa jednoducho nemôžete pokaziť.

Je ťažké vytvoriť obal pre čiernu alebo sivú farbu, ktorá poškodí predajnú hodnotu takmer akéhokoľvek vozidla, ktoré chcete pomenovať, a strieborná a biela budú pravdepodobne tesne za nimi. Mohol som spojiť bielu s čiernou a sivou, ale biela nie je tak populárna ako čierna a sivá.

Aj keď je biela vo všeobecnosti mimoriadne populárna farba pre vozidlá, ako som povedal na začiatku tohto článku, môže byť viac než trochu polarizujúca, pokiaľ ide o väčšie vozidlá. Nie je to tak, že by ste nevideli žiadne biele Range Rovery, Escaladery a Land Cruisery, ale vozidlá, ktoré sú veľké, pretože vynikajú v bielej farbe a priťahujú veľa pozornosti. Nie každý túži po takejto pozornosti, a preto sú pre takéto vozidlá najlepšia farba čierna, strieborná a šedá.

Prečo je čierna najlepšia farba pre väčšinu vozidiel

Ak trávite toľko času ako ja v predajniach áut, budete počuť viac ako váš podiel ľudí, ktorí čiernou farbou pohŕdajú. Niekto povie, že špinu zobrazuje horšie ako iné farby, niekto povie, že je to jemný lak, ktorý sa ľahko poškriabe, niekto povie, že na slnku príliš prehrieva interiér a niekto povie, že to dostáva niektoré modely vozidiel aby to vyzeralo, že ich vlastnia gangstri.

Všetky tieto argumenty sú platné a v skutočnosti je na nich tiež veľa pravdy. Z dlhoročných skúseností s kúpou a predajom ojazdených áut vám však môžem povedať, že čierna je farba, ktorá nikdy nemá negatívny vplyv na hodnotu pri ďalšom predaji. Áno, dostanete čudáka, ktorý nechce čierne, ale na každého, kto nebude mať čierne, čaká 20 kupcov za tými, ktorí chcú.

Samozrejme, ak je čierna farba matná alebo poškriabaná, bude to mať negatívny vplyv na hodnotu, ale platí to, čorg kedykoľvek.

Ovplyvňuje farba auta výšku poistného?

Farba vášho auta nemá žiadny vplyv na vaše poistné, ale ani hodnota auta. Ak si chcete poistiť nové auto, nezáleží na jeho farbe, ale čierna verzia ojazdeného auta môže byť drahšia ako identický model v zelenej farbe. Ak si kúpite čiernu, vaša prémia môže byť o niečo vyššia, ale závisí od ceny vozidla kvôli farbe a nie samotnej farbe.

Je pravdepodobnejšie, že niektoré autá budú kradnuté kvôli ich farbe?

Svetom sa šíri mestský mýtus, ktorý hovorí, že červené autá sa kradnú častejšie ako autá akejkoľvek inej farby, a dokonca som to raz počul od policajta v službe. V skutočnosti sú čierne, strieborné a sivé autá pravdepodobnejšie ukradnuté ako červené autá z jednoduchého faktu, že na cestách je oveľa viac čiernych, strieborných a sivých áut.

Je väčšia pravdepodobnosť, že červené autá budú nahlásené polícii?

Už nie je pravdepodobné, že na vás zaútočí polícia len preto, že auto, ktoré šoférujete, je natreté červenou farbou. Opäť ide o mestský mýtus, ktorý desaťročia odmietal vymiznúť, aj keď v ňom nie je ani kúsok pravdy. Ak jazdíte rýchlo alebo jazdíte ako idiot v sivom aute, je rovnako pravdepodobné, že vás zastrelí polícia, ako keby ste šoférovali červené auto alebo auto inej farby.

Majú autá v pestrých farbách menej nehôd?

Niektorí ľudia vám povedia, že farebné autá sú viditeľnejšie a pre ostatných vodičov ľahšie viditeľné, a preto je menej pravdepodobné, že sa stanú účastníkmi nehôd. Je na tom niečo pravdy, ale problém s viditeľnosťou asi nie je. Je pravda, že biele autá majú tendenciu byť účastníkmi menšieho počtu nehôd ako iné farby, ale asi 76 % vozidiel v Amerike nie sú biele, a preto tvoria prevažnú väčšinu a samozrejme budú tvoriť väčšinu nehôd.

Čierne, strieborné, sivé a červené vozidlá sú štatisticky častejšie účastníkmi nehôd, no opäť platí, že čierna, strieborná a sivá pokrývajú mimoriadne veľkú časť áut na cestách. Na druhej strane, podiel vozidiel zapojených do nehôd po zotmení rakety na čiernu, a preto naznačuje, že viditeľnosť je v niektorých prípadoch faktorom.

Záleží potom na farbe vášho auta?

Ak chcete moju radu a dúfam, že je to aspoň čiastočne dôvod, prečo to čítate, povedal by som, že na farbe vášho auta záleží len z dvoch dôvodov. Záleží na tom, či sa obávate, o koľko sa zníži hodnota vášho auta, kým ho máte, a koľko zaň dostanete, keď príde čas na predaj. Záleží tiež na tom, že auto je po domove druhé najdrahšie, aké si väčšina z nás kúpi, takže je naozaj dobrý nápad, aby sa vám to, čo kupujete, páčilo.

Dodge Challenger SRT Hellcat z roku 2016

Pre niektorých ľudí je to potom balansovanie, takže sa musíte rozhodnúť, či je pre vás dôležitejšie páčiť sa a obdivovať svoj drahý nákup, alebo je dôležitejšie vyťažiť z neho čo najviac peňazí, keď nakoniec prídete predávať, napr. ak to znamená žiť s farbou, ktorá sa vám nepáči.

Osobne milujem svetlé farby áut. Zvlášť tlieskam Dodge za to, že ponúka rovnako žiarivé farby pre Charger a Challenger. Milujem tie autá v Go Mango, Lime Green a Plum Crazy a jedným z mojich obľúbených Fordov je Focus ST v Orange Fury. Na druhej strane, páčil by sa mi Lincoln Navigator, Range Rover, Cadillac Escalade alebo Ford Expedition v niektorej z týchto farieb? Rozhodne nie.

Samozrejme, existuje riešenie, ak chcete vozidlo v hlasnej, jedinečnej alebo polarizačnej farbe, no zároveň vás mimoriadne znepokojuje vplyv, ktorý to bude mať na konečnú hodnotu pri ďalšom predaji. Tým riešením je prenajať si auto, nákladné auto alebo SUV vo farbe, ktorá sa vám najviac páči, potom nezáleží na tom, aký vplyv bude mať táto farba na hodnotu opätovného predaja, pretože to nikdy nebude vaša starosť, pretože ju vrátite až po ukončení lízingu. .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *