Aký zmysel majú radlice?

Ak v poslednej dobe rozmýšľate nad kúpou nového auta, nákladného auta, SUV alebo dodávky s automatickou prevodovkou, je veľká šanca, že ste natrafili na menič. Či už ste sa s nimi nestretli, alebo ste sa s nimi ešte nestretli, viete, čo sú to radličky, viete, na čo slúžia radličky a stále ich potrebujete?

Prepínače lopatiek sú dvojice pák umiestnených na volante vozidla alebo v jeho blízkosti, ktoré umožňujú rýchle manuálne radenie nahor a nadol v automatickej prevodovke. Jedno pádlo slúži na prechod cez prevody nahor a druhé na podraďovanie. Pôvodne boli vyvinuté vo Formule 1 a čoskoro si našli cestu do drahých športových áut ako Ferrari a Lamborghini, no teraz ich možno nájsť vo vozidlách všetkých typov a vo väčšine cenových kategórií.

Čo sú pákové radiace páky?

Pri pohľade na nové vozidlo s automatickou prevodovkou v súčasnosti, či už ide o štandardný hydraulický systém, dvojspojkové usporiadanie alebo dokonca bezstupňovú prevodovku (CVT), existuje veľká šanca, že bude k dispozícii s lopatkovými meničmi. Možno nie sú dostupné vo verziách s nižšími špecifikáciami, no sú čoraz bežnejším prvkom vo vyšších stupňoch výbavy pre najrôznejšie vozidlá. Áno, v minivane Honda Odyssey dnes dokonca nájdete aj meniče lopatiek.

Celá podstata meničov lopatiek je v tom, že vám umožňujú manuálne radiť nahor a nadol v automatickej prevodovke. Sú akýmsi na polceste medzi automatickou prevodovkou a prevodovkou a umožňujú vám zotrvať na prevodovom stupni dlhšie alebo radiť rýchlejšie, ako by si softvér automatického systému mohol za normálnych okolností želať.

Na rozdiel od plne manuálneho prevodového systému s pákou nemusíte pred radením zaťažiť spojku, vďaka čomu je radenie lopatiek jednoduchšie a pohodlnejšie ako úplne manuálne nastavenie. Ale lopatkové meniče umožňujú len sekvenčné radenie, čo znamená, že musíte radiť hore a dole jeden po druhom a nemôžete preskočiť jeden prevodový stupeň. S plne manuálnou prevodovkou môžete zopnúť spojku a podradiť zo šiesteho prevodového stupňa rovno na jeden, ak chcete, ale s radlicami musíte prejsť zo šiesteho na piaty, štvrtý, tretí a druhý, až potom môžete zaradiť prvý prevodový stupeň. .

Je zlé používať meniče lopatiek?

Hoci môžete manuálnu prevodovku vážne poškodiť, ak zaradíte nesprávny prevodový stupeň v nesprávny čas, nie je možné poškodiť prevodovku manuálnym výberom nesprávneho prevodového stupňa pomocou lopatkového meniča. Môžete preradiť vyššie o niečo skôr a spomaliť akceleráciu auta, ale keď podradíte, brzdenie motorom sa postará o to, aby ste spomalili na rýchlosť vhodnú pre daný prevodový stupeň. Meniče lopatiek sú celkom inteligentné systémy a dokonca by som zašiel tak ďaleko, že by som povedal, že sú spoľahlivé.

Sú meniče lopatiek rýchlejšie ako ručné?

Nie je možné určiť presné časy, ako rýchlo sa majú radiť lopatkové a čapové prevody, pretože všetky sú odlišné a riadia ich aj vodiči. Ak by ste však urobili priame porovnanie medzi vozidlom s manuálnou prevodovkou a tým istým vozidlom s automatickou prevodovkou a radičom páčok, niet pochýb o tom, že radenie nahor alebo nadol by bolo rýchlejšie. Meniče lopatiek asi nie sú dvakrát rýchlejšie ako palica, no od tejto značky nebudú príliš vzdialené.

Šetria výmenníky lopatiek benzín?

Pred niekoľkými rokmi platilo, že autá s manuálnou prevodovkou boli lepšie na plyne ako na automate, no v súčasnosti je to vo všeobecnosti naopak. Pamätajte, že meniče lopatiek sú namontované na vozidlách s automatickou prevodovkou, takže hodnoty spotreby paliva vypočítané podľa EPA pre modely s meničmi lopatiek budú zvyčajne lepšie ako rovnaké vozidlo s manuálnou prevodovkou.

Nanešťastie, lopatkové meniče nešetria plyn, pretože umožňujú vodičovi prepísať programovanie automatickej prevodovky a riadiť vozidlo agresívnejšie, čo nevyhnutne znamená spotrebu viac plynu, ako keby softvér automatickej prevodovky mohol robiť svoje.

Kedy prezliecť pomocou meničov lopatiek?

Ak patríte medzi skúsených vodičov, pravdepodobne vďaka zvuku motora inštinktívne viete, kedy potrebujete preradiť nahor alebo nadol pomocou radlicových lopatiek, no moderný automat umožňuje aj tým najmenej skúseným vodičom efektívne využívať radlice. Väčšina vozidiel s meničmi pádla bude mať na prístrojovej doske indikátor, ktorý vám povie, kedy je potrebné preradiť vyššie alebo nižšie, takže každý, kto vie riadiť auto, môže používať páčky radenia.

Samozrejme, ak sa spoliehate na to, že počítačový systém vášho vozidla vám povie, kedy máte zaradiť vyšší alebo nižší prevodový stupeň pomocou pádlových prevodov, prečo to neponechať v automate a nechať prevodovku, aby si preradila sama? Zmyslom prepínačov lopatiek je nechať vodiča radiť, kedy chce, a nie vtedy, keď to softvér auta považuje za najvhodnejšie.

Pomáhajú vám meniče lopatiek jazdiť rýchlejšie?

Meniče lopatiek vám pomôžu rýchlejšie riadiť auto s automatickou prevodovkoudokáže ostať zaradený prevodový stupeň dlhšie bez preradenia vyššieho stupňa, ako by to urobil automatický systém, keby ste to nechali na ňom. Nie je to však vždy tak. Jazdil som s autami s meničmi lopatiek a snažil som sa zostať na nižšom prevodovom stupni, aby som pokračoval v akcelerácii, a systém ignoroval moje želania a aj tak zmenil. Prvýkrát som to zažil, keď som začal pochybovať o význame výmenníkov lopatiek v bežných autách.

Ak ste dostatočne agresívni s pravou nohou na plynovom pedáli v automatickom režime, je nepravdepodobné, že si všimnete nejaký zásadný rozdiel prepnutím na lopatkové stupne, pretože moderné automatické prevodovky sú celkom pôsobivé.

Sú meniče lopatiek užitočné?

Prepínače lopatiek v skutočnosti nezvládnu toľko, koľko sa bez nich nezaobíde automatická prevodovka, no existujú prípady, kedy sa vám môžu hodiť. Jedna situácia, kedy môže byť výmena pádla užitočná, je, ak sa pokúšate vystúpiť na klzkom povrchu, ako je cesta pokrytá snehom alebo ľadom. Ak jazdíte na bežnom automate, ide na prvý prevodový stupeň a kolesá sa môžu pretáčať. S meničmi lopatiek môžete naštartovať na druhý prevodový stupeň, čo môže zabrániť pretáčaniu kolies, preto by ste sa mali pokúsiť naštartovať na prvý.

Pomocou pákového ovládača môžete tiež znížiť jeden alebo dva stupne a zrýchliť počas predbiehacieho manévru. Opäť platí, že väčšina predajných automatov bude mať zabudovanú funkciu „kick-down“, ktorá vám zníži rýchlosť, keď stále šliapete na plyn.

Ktoré auto malo ako prvé radenie?

Prvým cestným autom ponúkaným s meničmi lopatiek bolo Ferrari 355 v roku 1997. F355 bolo vybavené prevodovkou s názvom „F1“, vďaka čomu sa stalo prvým sériovým autom na cesty, ktoré využívalo systém, ktorý Ferrari vytvorilo pre svoje pretekárske autá Formuly 1. Skutočnosť, že Ferrari F355 a nie niečo, čo pripomínalo Ford Fusion, bolo prvým autom, ktoré malo menič lopatiek, veľa napovie o systéme a o tom, na čo bol navrhnutý.

Ktoré autá majú dnes pádla radenia?

Pravdepodobne by bolo rýchlejšie a jednoduchšie zostaviť zoznam moderných áut, ktoré dnes nie sú dostupné s meničmi lopatiek, ako prísť so zoznamom všetkých modelov, ktoré túto funkciu skutočne ponúkajú. Meniče lopatiek bývali vyhradené pre exotické, vyspelé superautá ako Ferrari, Lamborghini a Aston Martin. V súčasnosti ich nájdete v Honde Fit, Smarte ForTwo a dokonca aj v minivanoch.

Môžete mať menič lopatiek s manuálnou prevodovkou?

Existujú manuálne prevodovky, ktoré sa ovládajú pomocou meničov lopatiek, ale pravdepodobne ich nájdete iba v pretekárskych autách určených na dráhu a stále budú mať spojkový pedál. Tieto prevodovky sa zvyčajne nazývajú poloautomatické prevodovky a na radenie budú používať radenie lopatiek namiesto rotačného prevodu v tvare H alebo sekvenčnej radiacej páky. Tieto zariadenia budú vyžadovať použitie spojkového pedálu iba vtedy, keď sa rozbehnú z miesta alebo keď zastavia, aby zastavili vozidlo.

Aký je zmysel meničov lopatiek?

Som si istý, že vidíte zmysel prepínačov lopatiek, pretože vám umožňujú manuálne ovládanie, ktoré bežne nemáte s automatickou prevodovkou, ale stále môžete jazdiť s plne automatickým modelom, kedykoľvek chcete. Automatická prevodovka s lopatkovými meničmi je asi najlepšia zo sveta manuálov aj automatov, ale tu pridám upozornenie.

Posledné dve nové autá, ktoré som mal, boli vybavené meničmi lopatiek. Prvým bola Kia Sportage so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou a posledným bol diesel Mercedes triedy C s deväťstupňovou automatickou prevodovkou.

V Kia som pri prvom obdržaní dodávky použil páčky radenia iba raz. Bol to ten, v ktorom som sa snažil udržať na druhom prevodovom stupni, aby som zrýchlil rýchlejšie, a systém sa aj tak rozhodol prepnúť, pretože si myslel, že otáčky motora znamenajú, že je to potrebné.

Systém v Mercedese bol veľmi lepší a oveľa citlivejší ako ten, ktorý som mal v Sportage, ale čoskoro som zistil, že automatický systém bol v každom prípade viac než vhodný a už som nikdy nepoužil radenie pádlom. Ak vezmete obe vozidlá dohromady, mal som ich štyri roky a ak nefunguje pamäť, tak som pádlo použil iba štyrikrát.

Ak nejazdíte v superaute, ako je Audi R8, Lamborghini Huracan alebo Ferrari 458, nevidím zmysel ani potrebu meničov lopatiek. Ak niekto, kto to číta, má bežne predávané vozidlo s meničmi lopatiek, zastavte sa na chvíľu a zamyslite sa nad tým, ako často ste ich používali. Väčšina ľudí sa s nimi bude hrať, keď prvýkrát dostane vozidlo s meničom lopatiek, ale veľká väčšina si čoskoro uvedomí, že sú len o niečo viac ako trik a 99% času zostanú pri tom, že nechajú automatickú prevodovku robiť svoju prácu.

Leave a Comment