10 dôvodov, prečo počkať s kúpou ojazdeného auta do roku 2023

Ak uvažujete o kúpe ojazdeného auta, nákladného auta, dodávky alebo SUV, som si istý, že vás šokovalo, aké drahé sú ojazdené vozidlá. Ako odborník na automobilový priemysel a pozorovateľ vás môžem uistiť, že sú takí už nejaký čas. Musíte si položiť otázku, či by ste s kúpou ojazdeného auta mali počkať do roku 2023? Tu je desať dôvodov, prečo by ste podľa mňa mali.

1. Odpisová časovaná bomba

Nedávno som počul argument, že nikdy nebol lepší čas na predaj vášho auta, pretože ceny ojazdeného auta nikdy neboli vyššie, ale tento argument neobstojí, keď sa pozriete na širší obraz.

Tento argument platí iba vtedy, ak predávate svoje vozidlo, bankujete hotovosť a nekupujete ďalšie auto za dnešné masívne prehnané ceny. Je to rovnaké ako ceny domov. Ak sa nachádzate na prosperujúcom trhu s nehnuteľnosťami, môžete sa čudovať, akú hodnotu má teraz váš dom v porovnaní s tým, čo ste zaň zaplatili.

Ak sa však chcete presťahovať, cena každého domu, ktorý chcete kúpiť, sa zvýši aj v dôsledku boomu v oblasti nehnuteľností, vďaka ktorému má váš dom takú veľkú hodnotu. Ani automobilový trh v súčasnosti nie je iný.

Čo sa stane, ak si kúpite dom počas boomu a neskôr, keď sa boom skončí, dostanete sa do finančných ťažkostí a budete musieť predať, pretože si už nemôžete dovoliť hypotéku? Ak ceny klesli, váš dom nemusí mať takú hodnotu, akú ste zaň zaplatili, a ocitnete sa v zápornom vlastnom imaní, kde dlhujete viac, ako je hodnota domu.

Ak si dnes kúpite ojazdené auto za umelo navýšenú cenu, zamysleli ste sa nad tým, koľko znehodnotenia zažijete, keď sa trh upraví? Ak je účtovná cena ojazdeného vozidla o 1 000 USD vyššia ako pred šiestimi mesiacmi a predajcovia požadujú 1 000 USD nad účtovnú cenu, čo je za súčasných okolností bežné, čo si myslíte, že sa stane?

Keď prídete toto vozidlo predať, povedzme, za dva roky, nielenže stratíte zvyčajnú sumu peňazí, o ktorú by ste prišli pri odpisoch, ale prídete aj o ďalších 2 000 dolárov, ktoré ste zaplatili za kurz.

Ešte predtým, než budete premýšľať o tom, že sa rozlúčite s ťažko zarobenými peniazmi za akékoľvek ojazdené auto, uistite sa, že viete, čo kupujete, a získajte správu o histórii vozidla, ktorej môžete dôverovať, napríklad od spoločnosti EpicVIN. Ak kupujete od predajcu, mal by vám ho poskytnúť, no ak tak neurobí, zaobstarajte si vlastný tu a z dlhodobého hľadiska vám môže ušetriť majetok.

2. Ojazdené autá sú práve teraz predražené

Hlavným dôvodom, prečo by ste mali s kúpou ojazdeného auta počkať do roku 2023, je, že ceny ojazdených áut sú jednoducho príliš vysoké. Akceptujem, že ak zúfalo potrebujete svoje auto a vaše súčasné vás sklame, musíte si zaobstarať niečo iné. Ak ste v takejto situácii, pravdepodobne nemáte inú možnosť, ako ho nahradiť, a potom musíte akceptovať, že budete platiť nad rámec kurzu.

Ak však máte chuť na zmenu, ste pripravení zaplatiť hlúpe peniaze za niečo, čo v skutočnosti nepotrebujete? Možno by ste chceli zmeniť svoj televízor za niečo novšie a najaktuálnejšie. Ak sa televízor, ktorý máte na očiach, predával za posledný rok približne za 500 USD, boli by ste radi, keby ste zaň dnes zaplatili 1 000 USD, najmä ak existuje veľká šanca, že si ho budúci rok budete môcť kúpiť za 600 USD?

Ak váš súčasný televízor prestane fungovať, za jeho výmenu budete musieť zaplatiť. chápem to. Ale ak váš súčasný televízor funguje dobre a vaše životné náklady sú stláčané rastúcimi nákladmi na palivo a prudko stúpajúcou infláciou, má zmysel preplácať šance za ojazdené auto, ktoré nepotrebujete? Ak tak urobíte, budete ľutovať toto rozhodnutie, ak sa všeobecné životné náklady budú naďalej zvyšovať?

3. Výroba nových áut je stále obmedzená

Napriek maximálnemu úsiliu automobilového priemyslu nie je výroba nových áut stále ani zďaleka tam, kde by mala byť, aby uspokojila dopyt spotrebiteľov. Keď je nedostatok nových áut, menej ľudí si môže kúpiť nové autá, čo znamená, že menej obchodov si nájde cestu na trh s ojazdenými autami.

Kým sa nevrátime do bodu, keď spotrebitelia môžu vstúpiť do takmer akéhokoľvek predajcu a dohodnúť sa na novom vozidle, ktoré tam chcú, a odviezť ho v ten deň alebo o pár dní neskôr, ojazdené autá budú stále nedostatok a ceny zostane príliš vysoká.

Hoci sa účinky blokovania výroby nových áut v dôsledku koronavírusu zmierňujú a továrne sú konečne v situácii, keď je možná plná výroba, problémy dodávateľského reťazca, ako napríklad nedostatok mikročipov, naďalej obmedzujú výrobnú kapacitu. Vidíme aj pokračujúce vlny omikrónového variantu vírusu. Aj keď sú príznaky v podstate veľmi mierne, stále to vedie k vyššiemu percentu absencií ako je priemer.

4. Faktor paniky

Je to len pred chvíľou, keď panické nakupovanie vyprázdňovalo supermarkety a regály obchodov s potravinami od základných vecí, keď zasiahol koronavírus a začali blokády. Keď dokonca aj vyrovnaní ľudia videli, ako sa výrobky ako sušené cestoviny a vreckovky lámu a stávajú sa vzácnymi, začali si tiež chytať viac, než potrebovali, ak dostali príležitosť.

Niečo podobné sa na niektorých miestach deje s ojazdenými autami. Niektorí ľudia, ktorí nepotrebujú meniť svoje auto, ale možno by chceli zmenu o pár mesiacov, počúvajú o ich nedostatku. Potom prepadnú panike, že nebudú môcť dostať to, čo chcú, keď to chcú, alebo že by to mohlo stáť ešte viac, ak si to teraz nekúpia.

Ja tých ľudí nekritizujem. Je to úplne zrozumiteľný myšlienkový pochod. Čo by som povedal, je, že verím, že sa táto situácia zmierni a trh sa vráti do normálu do roku 2023. Oplatí sa platiť tisíce dolárov navyše za ojazdené auto, ktoré dnes naozaj nepotrebujete, keď ste si to auto mohli kúpiť oveľa rozumnejšiu cenu za pár mesiacov?

5. Dobré ponuky takmer neexistujú

Kedy ste si naposledy išli kúpiť ojazdené auto a zaplatili ste cenu nálepky bez toho, aby ste sa pokúsili vyjednať lepšiu cenu? Ojazdené autá sú jednou z mála vecí, ktoré sme v západnom svete naprogramovaní na zjednávanie ceny.

Nie je to tak dávno, keď ste vošli na pozemok predajcu a povedali vám, že musíte zaplatiť požadovanú cenu alebo si nájsť niečo iné, som si celkom istý, že väčšina ľudí by v takejto situácii odišla.

Existujú výnimky a uznávam, že niektoré veľké spoločnosti zaoberajúce sa maloobchodným predajom ojazdených áut prijali agresívne cenové stratégie, pri ktorých by ste mali problém nájsť lepšiu ponuku. Stratégiou bolo oceňovať vozidlá ako najnižšie vo svojej oblasti a osvojiť si u kupujúcich prístup typu „ber alebo nechaj-to“, ale stále veľmi prevláda starý zjednávací spôsob, ako robiť veci s ojazdenými autami.

Predajcovia v súčasnosti vedia, že ojazdené autá v niektorých prípadoch zdražujú, tak prečo by niečo zrážali z požadovanej ceny, keď vedia, že o chvíľu príde niekto iný, kto túto cenu zaplatí?

6. Niektoré vyvolávacie ceny sú nelogické

Ak si chcete kúpiť úplne nový Chevrolet Traverse 1LS 2022, počiatočná odporúčaná cena je 33 700 USD. Boli by ste ochotní zaplatiť 34 995 $ za jeden, ktorý mal šesť mesiacov a najazdil 11 000 míľ? To je typ ponuky, ktorú momentálne nájdete na niektorých miestach.

Nechápte ma zle; Som kapitalista na voľnom trhu a neobviňujem žiadne obchodné zastúpenie z toho, že zarobilo toľko, koľko legálne môže, na svojej obmedzenej zásobe ojazdených áut. Ak ste pripravení prijať takúto dohodu, veľa šťastia.

Chápal by som to, keby sme hovorili o niečom dôležitom, ako je jedlo alebo pitná voda, ale ojazdené auto, ktoré sa predáva za viac, ako stálo, keď bolo úplne nové? A nezabudnite, že väčšina ľudí by nebola ochotná zaplatiť plnú odporúčanú cenu, keď bola úplne nová, dokonca ani viac, keď bola stará šesť mesiacov.

Ak ste pripravení prijať takúto vec, pokračujte. Osobne si neviem predstaviť situáciu, že by som tak zúfalo kupoval ojazdené auto, že by som zaň zaplatil viac, ako stálo, keď bolo nové.

7. Nezameriavajte sa príliš na úrokové sadzby

Úrokové sadzby za pôžičky na autá sú teraz vyššie ako po mnoho rokov a pravdepodobne budú vyššie. Možno si myslíte, že je to dôvod na nákup teraz a nie neskôr riskovať vyššie sadzby, ale budem tvrdiť opak.

Úrokové sadzby môžu, ale nemusia ísť v priebehu nasledujúcich 9 až 12 mesiacov vyššie, ale som si celkom istý, že ojazdené autá sa nebudú predávať za viac, ako je nová odporúčaná cena, oveľa dlhšie. Výroba nových áut sa postupne zvyšuje, čo znamená, že na trh s ojazdenými vozidlami vstupuje viac nových áut a viac obchodov.

Navrhujem, aby ste minuli menej peňazí, ak by ste čakali, kým ceny klesnú, ako by ste zaplatili dnes za ojazdené auto, ktoré môže, ale nemusí byť o niečo nižšia úroková sadzba.

8. Nové modely v minulom roku

V priebehu posledných mesiacov sa na trh začalo dostávať mnoho nových modelov a niektoré z nich sú podstatne lepšie ako autá, ktoré nahradili. Mnoho nových vozidiel malo byť úplne nových pre modelový rok 2021, no oneskorili sa kvôli Covidu a jeho vplyvu na priemysel, najmä keď dopytové ekonomiky, ako je tá naša, boli skutočne v hibernácii.

Kým sa dostaneme do roku 2023, tieto prepracované a úplne nové modely vstúpia na trh ojazdených vozidiel. Prečo by ste si dnes chceli kúpiť starý model za výrazne premrštenú cenu, keď si pravdepodobne budete môcť budúci rok kúpiť prepracovanú verziu za rovnaké alebo menej peňazí?

Ak sa vám nepáči nová verzia, pokračujte a zaplaťte dnes príliš veľa za starú. Ja sa však k vám nepridám. Ak počkáte do budúceho roka, budete si môcť kúpiť použitú verziu Nové alebo prepracované modely pre rok 2022, vrátane Jeep Grand Wagoneer, Kia Carnival, Hyundai Tucson, Honda Civic a mnohých ďalších.

9. Obmedzený výber

Jedným z najlepších argumentov pre kúpu ojazdeného auta namiesto úplne nového je oveľa komplexnejší výber modelov a cien. Za normálnych okolností sa môžete rozhodnúť, že chcete konkrétny model a úroveň výbavy, ako napríklad Mazda CX-5 Sport. Ak by sa váš rozpočet nenatiahol na nový, môžete sa poobzerať po použitom, ktorý vyhovuje vášmu rozpočtu.

Môžete sa pozrieť na obrovské množstvo ponúkaných na predaj a vybrať si ten, ktorý je starší alebo s vyšším počtom najazdených kilometrov, kým nenájdete taký, ktorý by spadal do vášho rozpočtu. Momentálne je oveľa menší výber, takže sa môžete natiahnuť príliš ďaleko alebo sa uspokojiť s niečím, čo je staršie alebo má najazdené viac ako by ste v ideálnom prípade chceli. A samozrejme za to zaplatíte oveľa viac, ako by ste mali.

10. Namiesto toho si môžete kúpiť úplne nový

Nikdy neprijmem argument, ktorý niektorí ľudia uvádzajú o tom, že v skutočnosti uprednostňujú ojazdené autá pred úplne novými. Ak si môžete dovoliť nové a ste radi, že zaplatíte túto sumu za auto, úplne nové bude vždy vhodnejšie ako ojazdené.

Povedzme na chvíľu, že dnes máte mesačný rozpočet na auto 400 dolárov mesačne a uvažujete o kúpe ojazdeného auta. Ak počkáte do roku 2023 a výroba nových áut sa opäť rozbehne na plné obrátky, výrobcovia a predajcovia budú opäť zľavovať a ponúkať ponuky. Je možné, že tých 400 dolárov mesačne stačí na prenájom úplne novej verzie toho, na čo sa dnes pozeráte ako na ojazdený model.

Záver

Ako som povedal na začiatku, niektorí z vás budú mať v tejto veci malý alebo žiadny výber a budete musieť vymeniť svoje súčasné vozidlo za niečo iné. Ak je to tak, budete musieť preplatiť kurz, ale aspoň sa môžete utešiť, že za svoj obchod získate viac.

Ak však môžete zostať so svojím súčasným vozidlom o niečo dlhšie, existuje šanca, že v roku 2023 bude všetko vyzerať oveľa lepšie. Ak súhlasíte, pravdepodobne by ste sa mali poobzerať po nejakej preventívnej údržbe tým, že zabezpečíte primeranú údržbu vášho vozidla alebo aspoň nechajte všetko, čo nie je úplne v poriadku, s vaším aktuálnym vozidlom, na ktoré sa pozrie profesionál.

Ak sa obávate, že odteraz do budúceho roka sa s vaším súčasným autom pokazí niečo drahé, môžete sa pri súčasnej jazde pozrieť na to, ako sa chrániť pred neznámym. Ak sa nechcete zaviazať k ročnej politike, vyskúšajte cenovú ponuku odtiaľto, aby ste získali záruku a pokoj na duši, za ktorú platíte len každý mesiac.

Vo všeobecnosti nie som fanúšikom kupovania záruk na ojazdené autá, ale toto je úplne nový druh záruky, o ktorej skutočne verím, že je to najlepšie, s čím som sa za posledných 20 rokov alebo dlhšie stretol.

Leave a Comment