Aký je rozdiel medzi Subaru WRX a WRX STI?

To, čo americký trh pozná ako Subaru WRX alebo Subaru WRX STI, malo v Európe takmer mýtický status ako výkonné verzie skromného Subaru Impreza dávno predtým, ako dorazili do Severnej Ameriky. Trochu iróniou je, že modely WRX a WRX STI sa už v Európe prestali vyrábať a Spojené kráľovstvo dokonca nemalo Imprezu už od roku 2013. Ak však chcete využiť výhody, že sú stále dostupné a môžete si kúpiť nové v Amerike stále môžete, budete potrebovať vedieť, aký je rozdiel medzi WRX a WRX STI.

Subaru WRX STI vs Subaru WRX

Hlavným rozdielom medzi Subaru WRX a WRX STI je, že STI je výkonnejšia verzia auta zameraná na výkon ako štandardné WRX. Subaru WRX STI 2021 má výkon 290 koní a 310 lb.-ft. krútiaci moment jeho 2,5-litrového motora v porovnaní s 258 konskými silami a 268 lb.-ft. s WRX a jeho 2,0-litrovým agregátom.

Okrem výkonnejšieho 2,5-litrového plochého štvorvalca má Subaru WRX STI aj tuhšie odpruženie, vylepšené brzdy, nastaviteľný stredový diferenciál pre štandardný systém pohonu všetkých kolies a agresívnejší štýl ako štandard. WRX.

História Subaru WRX a WRX STI

Subaru WRX a WRX STI začínali ako výkonné verzie relatívne skromného Subaru Impreza a boli vytvorené pre účasť na Majstrovstvách sveta v rely v roku 1992. Pôvodné modely prvej generácie vychádzali zo sedanu Impreza, ale vo verziách hatchback z roku 1993 boli pridané a prvé verzie STI WRX prišli v roku 1994.

A ak vás zaujíma, WRX je skratka pre „World Rally eXperimental“ a STI je skratka pre Subaru Tecnica International, ktorá odkazuje na divíziu Fuji Heavy Industry pre motoršport, a preto bolo STI vytvorené ako výkonnejšia verzia Subaru WRX. . Vďaka bohu, že Subaru sa rozhodlo použiť iniciály namiesto použitia úplných výrazov.

WRX so sídlom v Impreze debutoval v rally v deviatom kole majstrovstiev sveta v rely 1993, ktorým bola Fínska rely. Predtým tím Subaru používal Subaru Legacy a posledným výjazdom tohto auta bola Rally Nový Zéland.

Aj keď jedno z dvoch áut havarovalo počas úplne prvej etapy tohto debutu, druhé auto, ktoré riadil Ari Vatanen, čoskoro ukázalo, aká rýchla bola WRX tým, že v jednej chvíli viedla preteky a preteky dokončila na druhom mieste. miesto.

Prvé tri generácie cestných vozidiel Subaru WRX a WRX STI boli všetky založené na platforme Subaru Impreza, ale v roku 2014 sa Subaru rozhodlo upustiť od marketingu týchto vozidiel pod rovnakým hlavičkou ako Impreza tým, že WRX a WRX STI vytvorilo ako samostatné. modely samy o sebe. V Amerike však autá Imprezu zo svojho názvu vypustili už pri predchádzajúcej tretej generácii.

Čo majú WRX a WRX STI spoločné?

Jednoduchá odpoveď na to, čo majú Subaru WRX a WRX STI spoločné, je veľa! Obidve autá sú postavené na rovnakej platforme s rovnakou karosériou, hoci STI má veľa agresívnejších štýlových prvkov.

V oboch autách sa zmestí až päť osôb a zdieľajú veľmi podobné špecifikácie, pokiaľ ide o veci ako infotainment, komfort, asistencia vodiča a bezpečnostné prvky, hoci verzie WRX s najvyššou špecifikáciou sú dostupné s niektorými funkciami, vďaka ktorým sú ešte bezpečnejšie ako STI.

Motory pod kapotou WRX aj WRX STI sú štvorvalce s priamym vstrekovaním turbodúchadla, no kým WRX si vystačí s 2,0-litrovou turboštvorkou, STI dostane väčší 2,5-litrový agregát s výkonom 32 koní. a 42 lb.-ft. krútiaci moment väčší ako 2,0-litrový WRX.

Obidve autá sa štandardne dodávajú aj so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá určite pomáha zlepšiť nepochybné výkonové charakteristiky Subaru, ale WRX je k dispozícii aj s CVT, ktorá nie je voliteľná pre STI.

Absolútne netuším, prečo by niekto chcel Subaru WRX s prevodovkou CVT, ale niektorí to samozrejme chcú, pretože Subaru by to inak neponúklo. Mohol by som dostať hlavu okolo niečoho ako deväťstupňový automat s radením pádlami alebo dvojspojkovou prevodovkou, ale CVT ma naozaj necháva škrabať na hlave a pýtať sa prečo?

Mimochodom, ak by ste sa chceli dozvedieť o niektorých z najlepších produktov, služieb a spoločností, ktoré som našiel na nákup, predaj a pomoc s vlastníctvom vozidla, pozrite si moju stránku odporúčaných produktov a služieb priamo tu. Okrem toho, že vám poviem, kde môžete získať najnižšie ceny nových a ojazdených vozidiel, pokrývam aj záruky, financie, poistenie, diely, detaily, ako získať lacnejší plyn a ďalšie veci.

Je WRX STI vždy drahšie ako WRX?

Aj keď dostanete verziu Subaru WRX s najvyššou špecifikáciou dostupnú s prevodovkou CVT, stále bude lacnejšia ako najdostupnejšia verzia WRX STI. S STI sa toho v skutočnosti deje oveľa viac, než len jeho väčší a výkonnejšíplný motor, a preto je drahší ako WRX.

Najdrahšia verzia Subaru WRX Limited CVT z roku 2021 mala počiatočnú odporúčanú cenu 33 995 USD, keď bola úplne nová, ale najlacnejšia verzia Subaru WRX STI 2021 začínala od 37 245 USD.

Subaru WRX vs WRX STI: Ktorý je najlepší?

Ak len hľadáte skvelé auto na každodenné jazdenie, ktoré vám za volantom vždy vyčarí úsmev na tvári, so Subaru WRX by ste boli úplne spokojní. Na druhej strane, ak to so šoférovaním myslíte vážnejšie a chcete to, čo je možno najlepšie výkonné auto za peniaze, Subaru WRX STI je ťažké odolať.

Áno, nákup STI vás bude stáť o niečo viac, či už kupujete nový alebo ojazdený, ale navyše stojí za to.

2021 WRX vs 2021 WRX STI

Tu je praktická tabuľka zobrazujúca rozdiel medzi modelmi WRX a STI, ako aj niektoré podobnosti.

Koľko stojí ojazdené WRX alebo WRX STI?

Ojazdené Subaru WRX si môžete vyzdvihnúť už od 10 000 USD, zatiaľ čo najdostupnejšie modely Subaru WRX STI stoja najmenej 20 000 USD. Avšak, a je to veľké, navrhujem, aby ste zvážili nákup na tomto konci trhu iba vtedy, ak presne viete, na čo sa pozeráte s ojazdenými autami, alebo vlastníte svoj vlastný autoservis.

Tieto autá sú navrhnuté tak, aby sa v nich jazdilo tvrdo, a väčšina z nich bude takto jazdiť. Musíte tiež venovať veľkú pozornosť servisnej histórii, pretože tieto autá sa o ne starajú viac ako váš bežný, každodenný sedan alebo hatch pre masový trh.

Po vykonaní prvého menšieho servisu len pri 3 750 míľach bol potrebný druhý menší servis pri 7 500 míľach a stredný servis bol tiež potrebný pri 15 000 míľach. Vo všeobecnosti by Subaru WRX alebo WRX STI malo byť servisované každých 7 500 míľ. Ak použitý model, ktorý si chcete kúpiť, nemá úplne čistú a kompletnú servisnú históriu, mali by ste k nemu pristupovať opatrne.

Add Comment